Pozwoli ona stosować umowę między Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. z 29 maja 2020 r. ws. udziału w niektórych wyborach (dokładniej samorządowych) obywateli jednego państwa zamieszkujących na terytorium drugiego.
Wprawdzie najbliższe wybory samorządowe mają być w Polsce odsunięte o pół roku, ale nie zmienia to faktu, że duża liczba Polaków przebywa na dłużej na Wyspach, a i pewna liczba Brytyjczyków – w Polsce. I to do nich kierowana jest głównie ta nowela.
Czytaj więcej
Prawnicy nie widzą szans na unifikację ordynacji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 202...
W wyniku tej umowy obywatele Polski zachowali prawa wyborcze w wyborach samorządowych w Zjednoczonym Królestwie, analogiczne do tych, które mieli przed wystąpieniem tego państwa z Unii Europejskiej (31 stycznia 2020 r.), a obywatele Królestwa, którzy legalnie zamieszkują w Polsce, utrzymali czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do rad gmin oraz czynne prawo w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jakie mieli przed brexitem.
Zmiany dotyczą głównie prowadzenia spisu wyborców: w jego części B obejmującej obywateli Unii, uwzględni będą też obywateli Zjednoczonego Królestwa, gdzie wskazywany będzie oprócz danych osobowych wyborcy numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz adres jego zamieszkania. W przypadku zgłoszenia kandydatury obywatela ze Zjednoczonego Królestwa niebędącego obywatelem polskim do pisemnej zgody kandydata na kandydowanie dołączać się będzie jego oświadczenie o ostatnim adres zamieszkania w państwie pochodzenia oraz że nie został pozbawiony prawa do kandydowania w tym państwie.