Wybory Brytyjczyków i Polaków po brexicie

Rząd wysłał Sejmowi nowelę kodeksu wyborczego ustanawiającą szczegóły głosowania obywateli Zjednoczonego Królestwa mieszkających w Polsce.

Publikacja: 21.09.2022 08:05

Wybory Brytyjczyków i Polaków po brexicie

Foto: Fotorzepa / Robert Wójcik

Pozwoli ona stosować umowę między Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. z 29 maja 2020 r. ws. udziału w niektórych wyborach (dokładniej samorządowych) obywateli jednego państwa zamieszkujących na terytorium drugiego.

Wprawdzie najbliższe wybory samorządowe mają być w Polsce odsunięte o pół roku, ale nie zmienia to faktu, że duża liczba Polaków przebywa na dłużej na Wyspach, a i pewna liczba Brytyjczyków – w Polsce. I to do nich kierowana jest głównie ta nowela.

Czytaj więcej

Niewielkie szanse na wspólne wybory do Parlamentu Europejskiego

W wyniku tej umowy obywatele Polski zachowali prawa wyborcze w wyborach samorządowych w Zjednoczonym Królestwie, analogiczne do tych, które mieli przed wystąpieniem tego państwa z Unii Europejskiej (31 stycznia 2020 r.), a obywatele Królestwa, którzy legalnie zamieszkują w Polsce, utrzymali czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do rad gmin oraz czynne prawo w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jakie mieli przed brexitem.

Zmiany dotyczą głównie prowadzenia spisu wyborców: w jego części B obejmującej obywateli Unii, uwzględni będą też obywateli Zjednoczonego Królestwa, gdzie wskazywany będzie oprócz danych osobowych wyborcy numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz adres jego zamieszkania. W przypadku zgłoszenia kandydatury obywatela ze Zjednoczonego Królestwa niebędącego obywatelem polskim do pisemnej zgody kandydata na kandydowanie dołączać się będzie jego oświadczenie o ostatnim adres zamieszkania w państwie pochodzenia oraz że nie został pozbawiony prawa do kandydowania w tym państwie.

Wreszcie oświadczenie, że nie pełni urzędu, który objęty jest zakazem łączenia funkcji. W przypadku wątpliwości co do oświadczenia, może zostać zobowiązany przez organ wyborczy do przedłożenia przed albo po wyborach zaświadczenia wydanego przez właściwy organ państwa jego pochodzenia.

Rozporządzenia wykonawcze MSWiA w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania przez RP innym państwom z UE danych zawartych w tym rejestrze oraz w sprawie spisu wyborców będą odpowiednio zmienione, gdyż zachowują moc nie dłużej niż przez trzy miesiące.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy