W odpowiedzi na to wystąpienie, Minister Sprawiedliwości poinformował, że – w jego ocenie – brak jest dostatecznie silnych podstaw, aby wprowadzać do polskiego prawa rodzinnego ten nowy, specjalny rodzaj kurateli. Szef resortu sprawiedliwości wskazał z jednej strony na fakt, że w ostatnich latach, przybywa do Polski jedynie około 20 małoletnich cudzoziemców bez opieki rocznie (a zatem, skala zjawiska nie jest znaczna), z drugiej zaś wyraził zdanie, że również obecnie istnieją mechanizmy umożliwiające zapewnienie tym dzieciom szerszej reprezentacji kuratora lub osób sprawujących pieczę nad dzieckiem, niż wynika to bezpośrednio m.in. z przepisów ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony.
Marek Michalak szczegółowo odniósł się do argumentacji Ministra, prosząc go o ponowną analizę przedstawionego problemu. Jak wskazuje RPD: Osoby i placówki sprawujące obecnie pieczę nad małoletnimi cudzoziemcami bez opieki – mimo najlepszych chęci i wielu podejmowanych działań – bardzo często nie są w stanie uregulować sytuacji prawnej swoich podopiecznych. Z przekazywanych mi informacji wynika, że oczekiwaliby bardziej kompleksowej i merytorycznej pomocy w tym zakresie (którą być może mógłby zapewnić właśnie specjalny kurator dla małoletnich cudzoziemców bez opieki), niż formalnego przekazania w ich ręce pełni zadań związanych z reprezentacją dziecka.
Odnosząc się z kolei do argumentu, że grupa małoletnich cudzoziemców bez opieki przybywających każdego roku do naszego kraju nie jest obecnie zbyt liczna, Rzecznik podkreśla, że ma tego świadomość, wskazując jednocześnie: – Musimy pamiętać, że stan ten – biorąc pod uwagę dynamikę sytuacji migracyjno-azylowej w Europie – może nie być nam dany raz na zawsze. Dlatego też uważam, że dyskusje nad nowym, lepszym systemem reprezentacji tych dzieci powinniśmy rozpocząć już dziś – tak, aby w sytuacji ewentualnego zwiększonego napływu do Polski małoletnich cudzoziemców bez opieki być odpowiednio przygotowanymi i dysponować właściwymi narzędziami do zapewnienia tym dzieciom kompleksowej pomocy i pełnej ochrony ich praw.
W ocenie Rzecznika, w ramach tych prac, powinniśmy poszukiwać rozwiązań, które pozwoliłyby na zagwarantowanie, że wszelkie decyzje dotyczące dobra i przyszłości małoletniego byłyby podejmowane szybko i efektywnie przez osobę, która miałaby realną szansę nawiązać z dzieckiem głębszą relację i – w razie potrzeby – wesprzeć jego rodziców zastępczych, czy też inne osoby sprawujące nad małoletnim bieżącą pieczę. Rolę tę – zdaniem Rzecznika Praw Dziecka – mógłby pełnić specjalny kurator powołany i przygotowany do pracy z i na rzecz małoletniego cudzoziemca nieposiadającego w Polsce rodziców ani opiekunów.