Ostatnie lata to okres wielu nowych regulacji związanych z zawodem biegłego rewidenta. Od sześciu lat branża stosuje Międzynarodowe Standardy Badania, które już zdążyły przejść zmiany i nowelizacje. Z kolei osiem lat temu uchwalono nową ustawę o biegłych rewidentach, wprowadzającą szereg rewolucyjnych zmian.
– Średnio co dwa lata zmieniany lub nowelizowany jest Kodeks Etyki, a nowe zasady systemu zarządzania jakością firm audytorskich w styczniu tego roku świętowały rok obowiązywania – wymienia Anna Ławniczak, partner w UHY ECA. Dodaje, że nowe obowiązki i regulacje są wpisane w zawód biegłego rewidenta, a sukces firmy audytorskiej w dużej mierze zależy od tego, jak szybko jest ona w stanie wdrożyć te zmiany.
Czytaj więcej
To już XXIII edycja corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. PwC utrzymało pozycję lidera, ale walka o czołowe miejsca była wyjątkowo zacięta.
Szanse i wyzwania
Przed biegłymi rewidentami postawiono kolejne zadanie: atestację sprawozdań w zakresie zrównoważonego rozwoju, którego obowiązek wprowadza dyrektywa CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive). Pierwsze usługi będą wykonywane na przełomie bieżącego i 2025 r. Wyzwań nie brakuje. Przedstawiciele branży zwracają uwagę na brak implementacji dyrektywy do przepisów krajowych (czas mija 6 lipca 2024 r.), brak standardu dedykowanego nowemu rodzajowi atestacji jak również na niewystarczającą liczbę osób posiadających odpowiednią wiedzę, o doświadczeniu nie wspominając. Wyzwaniem jest też wypracowanie takiej metodologii, która będzie uwzględniała specyfikę (np. sektor działania) audytowanych przedsiębiorstw i sprosta nowym standardom. Sprawy nie ułatwia spora złożoność wskaźników ESG, rozproszenie danych źródłowych czy też wymóg weryfikacji danych w kontekście tzw. łańcucha wartości.
– Powodzenie weryfikacji raportów ESG będzie też w dużym stopniu zależało od gotowości przedsiębiorstwa – podkreśla Marek Gajdziński, partner i szef działu audytu w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dodaje, że grono potencjalnych odbiorców raportów ESG wydaje się być znacznie szersze niż w przypadku sprawozdawczości finansowej.