Czy pełniący funkcję publiczną straci stanowisko, gdy jego małżonek prowadzi biznes?

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że należy pozbawić możliwości pełnienia funkcji publicznej osobę, jeśli jej małżonek będący wspólnikiem lub akcjonariuszem posiada pakiet akcji lub udziałów w spółce, stanowiący więcej niż 10 proc. jej kapitału zakładowego, a małżonków łączy wspólność majątkowa małżeńska. Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy przepis będący podstawą tego orzeczenia jest zgodny z konstytucją.

Publikacja: 13.10.2023 02:10

Czy pełniący funkcję publiczną straci stanowisko, gdy jego małżonek prowadzi biznes?

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne nie może pełnić funkcji publicznej m.in. osoba, która posiada ponad 10-procentowy udział w kapitale zakładowym spółki kapitałowej. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy jeśli udziały lub akcje znajdują się w majątku wspólnym małżonków, to mimo że wspólnikiem lub akcjonariuszem jest wyłącznie małżonek osoby pełniącej funkcję publiczną, należy uznać na gruncie art. 4 pkt 5 ustawy, że akcje lub udziały posiada także osoba pełniąca funkcję publiczną i tym, samym, podlega ona omawianemu zakazowi.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP