Dlaczego spółka zdecydowała się na podanie komunikatów o wynikach za III kw., prognozie i dywidendzie na tydzień przed terminem? Nie lepiej było już zaczekać?
Zdecydowaliśmy się na publikację, ponieważ nasze szacunki wyników wskazały, że przewidywania zarządu przedstawione w lutym br., a dotyczące trendów rynkowych oraz celów Grupy, okazały się niemożliwe do zrealizowania z powodu trudnej sytuacji rynkowej. Każda istotna zmiana wcześniej opublikowanej informacji wymaga jej aktualizacji w formie raportu bieżącego w terminie określonym przepisami prawa. Dlatego zarząd uznał, iż zaistniały właśnie uzasadnione przesłanki do takiej aktualizacji. Pełny raport kwartalny zostanie opublikowany 24 października 2012.
Decydujecie się państwo sfinansować rezerwacje częstotliwości komórkowych (tzw. LTE) tnąc dywidendę. Co przemawia za tym, a co przeciwko zwiększeniu zadłużenia? Analitycy wskazywali do tej pory, że poziom długu grupy jest bezpieczny.
Poziom zadłużenia firmy pozostaje na bezpiecznym poziomie. Zmniejszymy dywidendę nie tylko ze względu na przetarg LTE, ale wzięliśmy pod uwagę fakt, że będziemy mieli niższe wolne przepływy środków, a dywidendę wypłaca się na takim poziomie, na jakim pozwala sytuacja biznesowa, czyli z organicznie generowanych przepływów pieniężnych.
Dywidenda jest sposobem dzielenia się firmy wypracowanymi zyskami z akcjonariuszami, a nie przelewaniem pieniędzy z banków czy obligacji do akcjonariuszy. Zadłużać się warto w sytuacji inwestycji, które dają zwrot w przyszłości. Na zakup LTE na pewno zaciągniemy dług. W ten sposób inwestycja jest pewna i bezpieczna. Chodzi o dobro firmy i nasze długoterminowe perspektywy, a nie notowanie kursu dziś czy jutro. W trudnych czasach, a takie niewątpliwie nadchodzą, co pokazują nawet publikowane dziś dane makroekonomiczne dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce, firma z niskim poziomem zadłużenia będzie miała dużą swobodę działania i atuty w ręku.