W odpowiedzi izba skarbowa stwierdziła niejednoznacznie: „Jeżeli zatem podatnik w przedmiotowej sprawie nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z nieodpłatnym świadczeniem usług, to czynności te nie podlegają opodatkowaniu”. Nie odpowiedziała jednak wprost, czy adwokat w tej sprawie w końcu miał, czy nie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z podjęciem się obrony, choć z tego, że uznała stanowisko podatnika za prawidłowe, można domniemywać, że podziela pogląd co do braku takiego prawa.
[srodtytul]Kiedy jest związek z przedsiębiorstwem [/srodtytul]
W drugiej sprawie kancelaria prawna zamierzała zawrzeć umowę z organizacją pozarządową. Prowadzi ona program, w ramach którego zleca kancelariom nieodpłatne świadczenie pomocy prawnej na rzecz różnych organizacji pozarządowych. Zdaniem podatnika nieodpłatne porady nie powinny być obciążone VAT, są bowiem związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, tj. są świadczone m.in. po to, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy. [b]Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja z 31 stycznia 2008 r., IP-PP2-443-629/07-3/AS)[/b] stwierdziła jednak: „gdy świadczone są usługi nieodpłatnej pomocy prawnej przez podmiot zajmujący się komercyjnie świadczeniem takich usług, nie można o takim świadczeniu usługi mówić, że jest ona związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Świadczenie takiej usługi nie wynika z istoty prowadzonego przedsiębiorstwa, lecz stanowi usługę samą w sobie, która z chęci przedsiębiorcy stała się nieodpłatna. O usłudze związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa (dla opisanego zdarzenia przyszłego) można by mówić wtedy, gdyby funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez świadczenia takiej usługi nie było możliwe. Usługa bezpłatnej pomocy prawnej stanowi przedmiot działalności, nie jest zaś związana z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa jako takiego”.
[srodtytul]Darmowe bilety do teatru [/srodtytul]
Zaskakujące jest to, że w podobnych sprawach, choć niedotyczących usług prawnych, można spotkać korzystne dla podatników stanowisko fiskusa. Takim przykładem jest [b]interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 kwietnia 2008 r. (ILPP1/443-85/08-2/BD)[/b]. Wnioskodawcą był teatr, do którego podstawowego zakresu działalności należało tworzenie widowisk teatralnych z zawodowym zespołem artystycznym i upowszechnianie tych widowisk w kraju i za granicą oraz organizowanie festiwali i innych przedsięwzięć propagujących kulturę, w tym przede wszystkim kulturę teatralną. Na widowiska, festiwale i inne przedsięwzięcia kulturalne zapraszano (bez pobrania opłat wstępu) mecenasów teatru, przedstawicieli władzy samorządowej i państwowej, dziennikarzy. Na pytanie zadane przez teatr (czy od darmowych zaproszeń powinien naliczać VAT) izba skarbowa odpowiedziała: „z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że wnioskodawca część biletów na organizowane przez teatr widowiska, festiwale i inne przedsięwzięcia kulturalne zamierza przekazywać nieodpłatnie. Powyższe dotyczy mecenasów teatru, przedstawicieli władzy samorządowej i państwowej, a także dziennikarzy. Zatem należy stwierdzić, że nieodpłatne wydawanie przedmiotowych biletów jest związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, w związku z czym nie może być traktowane jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT”.
[srodtytul]Bezpłatny dostęp do Internetu [/srodtytul]