Trwają prace nad nowelizacją procedury karnej. Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) planowało m.in. wprowadzenie nowego przepisu 87a. Dawałby on stronom innym niż oskarżony prawo do złożenia wniosku o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Tego przepisu nie ma jednak w projekcie skierowanym do Komitetu Stałego Rady Ministrów.
– Przyczyną wycofania tego zapisu są uwagi Ministerstwa Finansów, które podnosiło kwestię kosztów z tym związanych – wyjaśnia Patrycja Loose, rzecznik prasowy MS.
W projekcie zmian kodeksu postępowania karnego są za to przepisy dotyczące poszerzenia zakresu działania obrońcy z urzędu. Będzie się mógł zwrócić o jego wyznaczenie już nie tylko oskarżony, ale i podejrzany. Na etapie postępowania przygotowawczego będzie musiał jednak wykazać, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny.
Z kolei w postępowaniu sądowym, już jako oskarżony, będzie mógł wnosić o przyznanie obrońcy z urzędu niezależnie od tego, jaka jest jego sytuacja majątkowa.
Nowością ma być także to, że sąd będzie mógł wyznaczyć obrońcę tylko do udziału w określonej czynności procesowej. Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu, są sytuacje, w których zachodzi tylko taka potrzeba. Dziś taki obrońca często jest sztucznie utrzymywany w dalszym toku postępowania.