Bezpłatne porady prawne dla ubogich - zapłaci ministerstwo

Najbiedniejsi Polacy uzyskają bezpłatne porady prawne. Udzielą ich kancelarie prawne, poradnie studenckie oraz organizacje pozarządowe

Aktualizacja: 10.01.2012 14:07 Publikacja: 10.01.2012 05:50

Polska jest jednym z ostatnich państw europejskich, które nie stworzyło systemu wsparcia prawnego dl

Polska jest jednym z ostatnich państw europejskich, które nie stworzyło systemu wsparcia prawnego dla ubogich

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

To na razie propozycje. W tej chwili Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace nad założeniami ustawy dotyczącej przedsądowego poradnictwa prawnego dla osób ubogich.

– Z konstytucji wynika, że obywatele mają mieć zapewnione bezpieczeństwo prawne, a konstytucyjną zasadą jest zaufanie obywateli do państwa – wyjaśnił Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości.

Jakie są propozycje

– Rozważamy powrót do pomysłu sprzed kilku lat, a mianowicie systemu kontraktowania określonej liczby porad prawnych w: kancelariach prawnych, poradniach studenckich oraz w organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą prawną – tłumaczy wiceminister.

Ze wsparcia skorzystałyby osoby, których nie stać na poradę prawnika. Jak zostanie ustalone kryterium dochodowe, jeszcze nie wiadomo.

Przy ministrze sprawiedliwości zostałaby powołana rada pomocy prawnej. W jej skład weszliby przedstawiciele resortu, korporacji zawodowych oraz organizacji pozarządowych. Jej zadaniem byłoby nadzorowanie funkcjonowania systemu i jakości udzielania pomocy prawnej.

Prace nad założeniami są na etapie wstępnym.

– Będą gotowe w czerwcu – wyjaśnił wiceminister Królikowski. – Poprzemy tylko rozwiązanie, które przy rozsądnym wsparciu finansowym państwa efektywnie zwiększy dostępność obywateli do informacji prawnej. Dlatego chcemy wykorzystać doświadczenie organizacji pozarządowych, które zajmują się tym od lat.

Plusy i minusy

– Systemowe uregulowanie takiej pomocy jest niewątpliwie potrzebne – uważa Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. W ubiegłym roku studenci udzielili 13 tys. porad, a to tylko kropla w morzu potrzeb.

– Powinien powstać komplementarny system, który będzie obejmował nie tylko przedsądową pomoc z urzędu, ale i sądową – uważa Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Podobnego zdania jest adwokat Rafał Dębowski z Naczelnej Rady Adwokackiej.

– Tworzenie organów, które kontrolowałyby jakość udzielanych porad, pozbawione jest jednak sensu, gdyż prawnicy są związani tajemnicą zawodową – twierdzi Rafał Dębowski. Jego zdaniem warto zadbać o to, by osoba, której przyznano pomoc, mogła wybrać sobie prawnika. Dzięki temu otrzyma poradę od osoby, której ufa.

Polska jest jednym z ostatnich państw europejskich, które nie stworzyło jeszcze takiego wsparcia

. Z raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości „Wymiar sprawiedliwości w UE" wynika, że jeśli chodzi o pomoc prawną, dystans, jaki dzieli Polskę od starych krajów Unii Europejskiej, jest kolosalny.

W Polsce wydatki na ten cel w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą zaledwie 0,6 euro, w Wielkiej Brytanii – 30 euro, a w Holandii i Szwecji – powyżej 15 euro. Ponadto pomoc ta jest bardziej dostępna niż u nas.

– Obecnie pomagają przede wszystkim organizacje pozarządowe, studenckie poradnie prawne i pewna grupa prawników lub kancelarii zaangażowanych w usługi prawne pro bono – mówi Michał Królikowski.

Systemy Wsparcia

Jak to jest w innych państwach

Zobacz » Prawnicy, doradcy i biegli » Adwokaci i radcowie

To na razie propozycje. W tej chwili Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace nad założeniami ustawy dotyczącej przedsądowego poradnictwa prawnego dla osób ubogich.

– Z konstytucji wynika, że obywatele mają mieć zapewnione bezpieczeństwo prawne, a konstytucyjną zasadą jest zaufanie obywateli do państwa – wyjaśnił Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem