To już dwunasta edycja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Inicjatywa ta jest związana z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw obchodzonym 22 lutego.
Celem przedsięwzięcia jest nagłośnienie potrzeb i form pomocy ofiarom przestępstw. Dzięki takim projektom Ministerstwo Sprawiedliwości chce dążyć do stworzenia powszechnego systemu ochrony takich osób.
Forma udzielania porad prawnych i pomocy psychologicznej jest różnorodna: od bezpośredniej wizyty w ośrodku, poprzez kontakt telefoniczny lub e-mailowy ze specjalistą.
Już po raz drugi dyżury specjalistów, pełnione w ramach Tygodnia, odbywać się będą w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a nie jak wcześniej – w kancelariach sądów i prokuratur. Doświadczenia zeszłoroczne wykazały, że taka polityka znacznie zwiększa dostęp do korzystania z tego typu usług.
W 2011 r. adwokaci, radcy prawni, prokuratorzy, asystenci sędziowscy, policjanci, komornicy, psycholodzy, pracownicy socjalni, kuratorzy, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, a także radcowscy i adwokaccy aplikanci obsłużyli nieodpłatnie ponad 1500 osób. Pokrzywdzeni najczęściej pytali o pomoc w sprawach karnych, rodzinnych, z zakresu prawa pracy, czy chociażby kwestii alimentacyjnych. Zgłaszały się także osoby po poradę psychologiczną.