We wspólnym stanowisku przedstawiciele obu samorządów po raz kolejny zwracają uwagę na problem zwolnienia z VAT i PIT usług o charakterze pro bono. Prezydia Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej ostrzegają, iż jeśli Ministerstwo Finansów nie rozwiąże tej kwestii, to będą zmuszone odwołać akcje świadczenia bezpłatnych porad prawnych. Chodzi m.in. o Niebieski Parasol oraz Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich.
Obecnie prawnicy, którzy świadczą pomoc prawną dla ubogich, muszą wystawiać za takie usługi zarówno fakturę VAT, jak i formularz podatkowy PIT-8C. Na osobach, które skorzystają z pomocy, ciąży natomiast obowiązek odprowadzenia od uzyskanej korzyści podatku dochodowego.
Biurokracja zabija
Prezes KRRP Maciej Bobrowicz ostrzega, iż machina biurokratyczna, która zmusza prawników do dopełniania formalności, zabije projekt ogólnopolskich akcji udzielania bezpłatnych porad prawnych. Szef KRRP wskazuje, iż radcy prawni i adwokaci są w szczególnej sytuacji, ponieważ wykonują zawód zaufania publicznego, i stają przed dylematem: świadczyć pomoc pro bono, pomijając biurokratyczne bariery i narażać się przy tym na odpowiedzialność karnoskarbową, a jednocześnie dyscyplinarną, czy dopełniać absurdalnych obowiązków fiskalnych.
Wystarczy dobra wola
– Chcemy mieć jasne przepisy i jasną interpretację, że nie naruszamy prawa, świadcząc usługi pro bono – postuluje Bobrowicz. Dodaje, że w większości krajów UE taka pomoc prawna nie podlega opodatkowaniu.
Ministerstwo Finansów stało do tej pory na stanowisku, iż zwolnienie usług pomocy prawnej pro bono z opodatkowania VAT nie jest możliwe, ponieważ zgodnie z unijnymi regulacjami Polska nie ma prawa jednostronnie wprowadzać zwolnień od tego podatku.