Duże zwolnienia w Pekao. 1200 etatów ma zniknąć

Trzeci co do wielkości bank w Polsce przeprowadzi trzecią w ostatnich latach redukcję zatrudnienia. Chodzi o blisko 10 proc. zatrudnionych w samym banku.

Aktualizacja: 20.02.2020 13:18 Publikacja: 20.02.2020 12:54

Duże zwolnienia w Pekao. 1200 etatów ma zniknąć

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Pekao dzisiaj poinformował zakładowe związki zawodowe o zamiarze, przyczynach i skali planowej restrukturyzacji zatrudnienia w banku. Rozpoczął tym samym formalny proces konsultacji ze stroną społeczną. Pekao planuje likwidację maksymalnie 1200 miejsc pracy w tym roku. To 8,4 proc. zatrudnionych w grupie kapitałowej Pekao.

Czytaj także: Bank Pekao porozumiał się ze związkami. Bedą zwolnienia

To kolejne duże cięcie zatrudnienia w Pekao, w którym w 2019 r. zwolnienia grupowe objęły 900 osób a warunki zatrudnienia zmieniono z około 620 zatrudnionym. Z kolei w 2018 r. bank przeprowadził program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało blisko 1000 osób.

Na koniec września 2019 r. w banku Pekao zatrudnionych było 14,3 tys. osób a w całej grupie kapitałowej 16,2 tys. Dla porównania na koniec 2017 r., zanim rozpoczęła się restrukturyzacja, bank zatrudniał 15,3 tys. osób a grupa 17,3 tys.

Czytaj także: Fuzje banków niosą zwolnienia

Bank podaje, że planowana restrukturyzacja zatrudnienia to kontynuacja realizacji strategii banku skoncentrowanej na poprawie efektywności oraz konsekwencja obecnych trendów rynkowych w sektorze bankowym, który ulega silnej digitalizacji. Jednocześnie, w konsekwencji realizowanych zmian, planowana jest też zmiana warunków pracy w przypadku 1350 pracowników, która będzie dotyczyć głównie zmiany stanowiska lub miejsca pracy.

„Zmniejszenie zatrudnienia to przede wszystkim konsekwencja obecnych trendów w sektorze bankowym zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nowoczesne banki kładą duży nacisk na rozwój technologii i rozwiązań IT, ze względu na fakt, że klienci oczekują coraz szerszych możliwości obsługi przez internet i telefon, a z placówek korzystają znacząco rzadziej niż jeszcze kilka lat temu. Konieczne jest zatem kontynuowanie zmian w strukturze zatrudnienia, które od ubiegłego roku wprowadzane są także w Banku Pekao" – podano w komunikacie.

Dodano, że rozpoczęty proces konsultacji ze związkami zawodowymi ma na celu osiągnięcie porozumienia w kwestii liczby i zakresu zwolnień, dokładnego czasu ich trwania, a także pakietu świadczeń gwarantowanych w ramach odpraw dla zwalnianych pracowników. Negocjacje będą odbywały się zgodnie z ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań. Mocny początek roku
Banki
Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
Banki
Lepszy początek roku Deutsche Banku, gorszy BNP Paribas
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił