Reklama
Rozwiń

Kredyty hipoteczne mogą zniknąć. Dla banków będą wręcz toksyczne

Rośnie ryzyko, że kredyty hipoteczne będą dla banków w Polsce mało opłacalne, wręcz toksyczne. Jeśli do tego rzeczywiście dojdzie, hipoteki staną się albo mniej dostępne, albo droższe.

Aktualizacja: 07.08.2023 10:03 Publikacja: 07.08.2023 03:00

Budowa osiedla na Gocławiu w Warszawie

Budowa osiedla na Gocławiu w Warszawie

Foto: Bloomberg

Po wygranej przez frankowiczów batalii o prawo do darmowego kredytu walkę zaczynają posiadacze kredytów w złotych, którym dopiekła inflacja i wysoka cena pieniądza. Do sądów napływają pozwy z żądaniem usunięcia z umów wskaźnika referencyjnego WIBOR (jako rzekomo wadliwie liczonego). To de facto żądanie, by nie trzeba było ponosić kosztów kredytu.

Zapadł już pierwszy wyrok w sprawie WIBOR-u. Sąd w Zielonej Górze orzekł na korzyść konsumenta. Gdyby taka linia orzecznicza się utrwaliła i także złotowe kredyty hipoteczne zyskałyby status darmowych (a w ślad za tym i inne produkty finansowe oparte na wskaźniku WIBOR), oznaczałoby to prawdziwy armagedon dla banków i całego sektora finansowego w Polsce.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych