Zatwierdziły to już odpowiednie komisje Rady Narodowej i Rady Kantonów. Decyzja ostateczna należy do Szwajcarskiej Rady Federalnej, która ma ją podjąć w tym miesiącu. Wobec wcześniejszych zgód, decyzja rady to formalność.

Automatyczna wymiana informacji bankowych między Szwajcarią a Federacją Rosyjską została wprowadzona od 2018 roku. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Niemcy, Austria i Wielka Brytania zaprzestały wymieniać dane bankowe z Rosją.

Czytaj więcej

Jak rosyjski miliarder chronił aktywa przed europejskimi sankcjami

Szwajcaria jest uznawana przez Kreml za kraj „nieprzyjazny”. Neutralna federacja zastosowała u siebie wszystkie unijne pakiety sankcji. W szczególności władze szwajcarskie zatwierdziły embargo na rosyjską ropę i produkty naftowe, a także nałożyły sankcje osobiste na stu Rosjan i Białorusinów. Ich szwajcarskie konta zostały zablokowane a aktywa czy nieruchomości zajęte.

W odwecie Kreml w czerwcu usunął z moskiewskiej giełdy handel frankiem szwajcarskim i parami walut wspólnymi ze szwajcarskim pieniądzem. Decyzja dotyczy par walutowych frank szwajcarski-rubel rosyjski i dolar-frank szwajcarski w trybie wymiany i pozagiełdowym.

W komunikacie władze giełdy tłumaczyły decyzję „trudnościami w rozliczeniach we frankach szwajcarskich” ze względu na szwajcarskie sankcje.

Czytaj więcej

Frank szwajcarski opuszcza giełdę w Moskwie