Niemal połowa Polaków (48 proc.) ma pożyczkę w banku, w tym jedna czwarta posiada kredyt konsumpcyjny, a co dziesiąty – mieszkaniowy. Pomiędzy poszczególnymi pokoleniami Polaków można zaobserwować jednak znaczące różnice w zachowaniach kredytowych – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Najmocniej zadłużeni
Najwyższy poziom aktywności kredytowej cechuje „pokolenie X" (32–46-latki) – prawie sześciu na dziesięciu przedstawicieli tej grupy to aktywni kredytobiorcy i jest ich o 10 pkt proc. więcej, niż wynosi średnia dla całej populacji. To również najliczniejsza grupa wśród posiadaczy kredytów mieszkaniowych – stanowi 54 proc. wszystkich spłacających taki kredyt.
– To nie powinno zaskakiwać zważywszy na fakt, że jest to pokolenie najlepiej sytuowane, posiadające również największe potrzeby mieszkaniowe i z najbardziej ustabilizowaną pozycją zawodową – mówi prof. Waldemar Rogowski z BIK.
Dużo mniej zadłużone w bankach jest pokolenie młodsze o dekadę. Spośród osób w wieku 18–31 lat już tylko co trzecia (31 proc.) wykazuje się aktywnością kredytową. Większość w tej grupie to ludzie, którzy jeszcze się uczą, nie mają stałej pracy, więc nie mają szans na kredyt. – Nawet po skończeniu nauki wysoki odsetek młodych nie chce lub nie ma możliwości podjęcia pracy na etacie, funkcjonując na podstawie umów o dzieło lub zleceń, co utrudnia zaciąganie kredytów – zauważa prof. Rogowski.
Starsi pożyczają mniej
O ile największy odsetek posiadaczy kredytów zaciągniętych na mieszkania ma pokolenie X, o tyle w pożyczaniu na bieżące wydatki przoduje generacja osób dojrzałych, czyli 47–65-latki. Wśród wszystkich kredytobiorców mających pożyczkę konsumpcyjną 36 proc. to osoby z tego pokolenia.