Europejski Bank Centralny przed unijnym sądem

EBC tłumaczy się przed Trybunałem Sprawiedliwości. Stawką jest zdolność instytucji do zapobiegania kryzysom w strefie euro.

Publikacja: 16.10.2014 09:35

To program ratunkowy prezesa EBC Mario Draghiego dla strefy euro zaprowadził jego instytucję przed s

To program ratunkowy prezesa EBC Mario Draghiego dla strefy euro zaprowadził jego instytucję przed sąd

Foto: AFP

Niemiecki spór o kompetencje banku centralnego będzie musiał rozstrzygnąć unijny Trybunał Sprawiedliwości.  Wyrok zdecyduje o tym, czy EBC może być trochę jak amerykański Fed i bardziej aktywnie angażować się na rynku w sytuacji paniki finansowej.

Przesłuchanie skarżących i obrońców odbyło się we wtorek w Luksemburgu. Średni czas rozpatrywania sprawy przez TS to 16 miesięcy.

Przedmiotem skargi złożonej przez grupę niemieckich prawników jest program bezwarunkowych operacji monetarnych (ang. OMT) ogłoszony we wrześniu 2012 roku. Frankfurcka instytucja próbowała wtedy nieskutecznie tradycyjnymi metodami uporać się z kryzysem w strefie euro i zapobiec bankructwu wrażliwych krajów.

Na jej czele od niespełna roku stał nowy prezes Mario Draghi. Przedstawiony przez niego nowatorski program przewidywał możliwość zakupu od banków na rynku wtórnym  obligacji skarbowych o terminie wykupu od roku do trzech lat, emitowanych przez kraje strefy euro.

Warunkiem transakcji było wypełnienie przez dany kraj kryteriów stawianych przez Europejski Instrument Stabilności  Finansowej i Europejski Mechanizm Stabilności (EFSF/ESM), czyli był on przeznaczony dla krajów korzystających z programów ratunkowych.

– Liczne banki i firmy zaczęły się przygotowywać na koniec strefy euro, mimo że ani państwa członkowskie, ani instytucje UE nie przewidywały takiej ewentualności. Ten oczekiwany upadek mógł stać się samospełniającą się przepowiednią – argumentował w Luksemburgu Hans-Georg Kamann, prawnik EBC.

Według niego OMT mieszczą się w mandacie EBC, który przewiduje dbanie o stabilność cen. Przywoływał atmosferę czekającej nas katastrofy w lecie 2012 roku i uznał działania EBC za proporcjonalne. OMT nigdy nie zostały przeprowadzone, ale uważa się, że decyzja o ich umożliwieniu przyczyniła się do uspokojenia sytuacji na rynkach.

Skarżący nie zgadzają się z argumentem o legalności OMT. Według reprezentującego ich prawnika takie działania wchodzą już w zakres polityki gospodarczej, która nie jest domeną zajmującego się polityką pieniężną EBC. Poprzez OMT – twierdzą ich przeciwnicy – EBC bezpośrednio finansowałby rządy, co jest prawnie zakazane.

Skargę zainicjowała grupa profesorów, poparta przez 30 tys. niemieckich obywateli. Najpierw wnieśli ją do niemieckiego sądu konstytucyjnego. Ten w zasadzie zgodził się z tezą, że EBC mógł przekroczyć swoje uprawnienia, ale uznał, że nie jest kompetentny wydać orzeczenie w tej sprawie. Bo dotyczy ona kwestii traktatów unijnych. Odesłał zatem skargę do sądu unijnego.

Spór nie tylko jest kwestią różnicy zdań między prawnikami i ekonomistami, ale też odzwierciedla polityczne wątpliwości rządu niemieckiego. Wprost nie krytykuje on EBC, ale niemiecki punkt widzenia wyraża często Jens Weidmann, prezes Bundesbanku, czyli niemieckiego banku centralnego. Skrytykował on OMT i uznał za formę finansowania rządów.

Niemiecki spór o kompetencje banku centralnego będzie musiał rozstrzygnąć unijny Trybunał Sprawiedliwości.  Wyrok zdecyduje o tym, czy EBC może być trochę jak amerykański Fed i bardziej aktywnie angażować się na rynku w sytuacji paniki finansowej.

Przesłuchanie skarżących i obrońców odbyło się we wtorek w Luksemburgu. Średni czas rozpatrywania sprawy przez TS to 16 miesięcy.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem