fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CIT: kara umowna może być kosztem uzyskania przychodów

Jeśli opóźnienie w wykonaniu usługi wystąpi mimo zachowania przez przedsiębiorcę należytej staranności, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie ma on prawo uwzględnić w rozliczeniach podatku dochodowego
- Nasza spółka z o.o. świadczy usługi budowlane. Prawdopodobnie nie zdążymy wykonać prac zgodnie z harmonogramem. Oznaczać to będzie konieczność zapłaty kary umownej. Czy będziemy mogli zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.Przepis ten nie wyklucza więc z kosztów podatkowych kar umownych, które muszą zostać wypłacone ze względu na spóźnienie w wykonaniu usług. Aby było to możliwe, musi być jednak spełniona definicja kosztów zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z nią są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.W praktyce oznacza to, że wypłata kary nie może wy...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA