fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Radcowie prawni będą się jeszcze więcej szkolić

Na zdobycie punktów wymaganych do zaliczenia szkolenia zostały dwa miesiące – mówi Jan Łoziński, wiceprezes KRRP
Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski
Władze korporacji rozważają podwyższenie liczby punktów, które musi zdobyć radca prawny, aby spełnić obowiązek podnoszenia kwalifikacji
Stałe doskonalenie zawodowe jest powinnością każdego radcy prawnego zapisaną w kodeksie etycznym. W 2008 r. samorząd uregulował jego zasady, wprowadzając obowiązek zdobycia określonej liczby punktów, m.in. poprzez udział w szkoleniach z różnych dziedzin prawa.

Więcej punktów

– Nie planujemy rewolucji. Chodzi tylko o ugruntowanie systemu – mówi Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Rada w swojej uchwale stwierdza, że system szkoleń się sprawdził. Proponuje tylko niewielkie jego modyfikacje. Dziś każdy radca w trzyletnim tzw. cyklu szkoleniowym musi zdobyć 30 punktów, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez KRRP oraz rady okręgowe, ale także inne instytucje. Za godzinę zajęć słuchacz dostaje 2 pkt, prowadzący wykładowca zaś – 4 pkt. Punkty można uzyskiwać także za fachowe publikacje prawnicze – każda warta jest 6 pkt.
– Rozważamy, czy nie podnieść nieco wyżej poprzeczki punktów do zdobycia, ale także dać większe możliwości ich uzyskiwania poprzez rozszerzanie form szkolenia, np. wprowadzenie e-learningu – wyjaśnia Dariusz Sałajewski. – Zajęcia przez Internet ruszą pełną parą w nowym cyklu szkoleniowym – informuje Jan Łoziński, wiceprezes KRRP. Krajowa Rada proponuje podwyższenie liczby punktów zaliczających szkolenie do 40. Jak mówi Jan Łoziński, te pomysły wyszły z niektórych okręgowych izb radcowskich; były takie, które proponowały zwiększyć pulę nawet do 50 pkt, choć inne postulowały 35 pkt. Towarzyszy temu pomysł, aby radca, który nie zdołał zgromadzić wymaganej liczby punktów, mógł je uzupełnić do końca pierwszego roku następnego cyklu szkoleniowego. Nie wykluczałoby to wszakże konsekwencji, jakie mogą się wiązać z niewypełnieniem obowiązku, co może być potraktowane jako przewinienie dyscyplinarne.

Większość się dokształca

Z końcem grudnia upływa właśnie pierwszy trzyletni cykl szkoleniowy. – Obowiązek doskonalenia zawodowego ma już zaliczony większość członków samorządu, ale jest też grupa ok. 10 proc., która nie wykazała w ogóle żadnych punktów – informuje Jan Łoziński, wiceprezes KRRP. – Możliwe, że mają zaświadczenia o udziale w szkoleniach, które złożą pod koniec roku. Jego zdaniem radcy prawni zaakceptowali zasady kształcenia, choć na początku nie było pewne, jak zostaną przyjęte. – Wiele osób nawet kilkunastokrotnie przekroczyło wymaganą liczbę punktów, mają ich po 200 – 250 – dodaje Jan Łoziński. Najwięcej radców uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez samorząd. Gros punktów zdobywają na zajęciach prowadzonych przez specjalnie powołaną do tego instytucję – Centrum Szkolenia Ustawicznego. Centrum dysponuje odrębnym funduszem szkoleniowym, który dotuje kursy i konferencje. – Dzięki temu średni koszt dla uczestnika zmalał co najmniej o połowę – podaje Łoziński. Zmiany w zasadach szkolenia miałyby zacząć obowiązywać 1 stycznia 2012 r. Decyzję w tej sprawie KRRP podejmie w grudniu. masz pytanie, wyślij e-mail do autora i.walencik@rp.pl Zobacz serwis » Prawnicy, doradcy i biegli » Adwokaci i radcowie » Radcowie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA