fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki mają się lepiej

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Poprawia się koniunktura w bankach. Lepsza jest zarówno ocena sytuacji bieżącej jak i prognozy
Indeks koniunktury bankowej Pengab wzrósł do poziomu 34,2 punktu (zmiana o 4,6 pkt.) i tym samym osiągnął wartość najwyższą od kwietnia 2010 roku (wówczas wynosił 34,8 pkt.). – wynika z badania instytutu TNS Pentor,  wykonywanego cyklicznie  na zlecenie Związku Banków Polskich. Wzrosła zarówno wartość ocen bieżących (z 23,8 do 27,5 pkt. – obecna wartość jest podobna jak w kwietniu 2010 roku), jak i prognoz (z 35,5 do 40,8 pkt. – podobna jak w lutym tego roku).
Poprawiła się sytuacja ekonomiczna banków, czego wyrazem jest wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury, wzrost o 4,2 pkt do poziomu 41,5pkt. Poprawę odnotowano we wszystkich rodzajach banków,  przy czym największą skalę osiągnęły w bankach z większością kapitału zagranicznego. Cały czas rośnie zainteresowanie depozytami złotowymi – przede wszystkim na rynku depozytów terminowych.
Pewne wzrosty wystąpiły także w wypadku depozytów dewizowych terminowych (z wyjątkiem segmentu firm). Prognozy wzrostowe dotyczą  wszystkich depozytów złotowych, znaczących zmian nie oczekuje się odnośnie do depozytów w walutach obcych. Wzrósł ogólny popyt na kredyty złotowe, przy czym nie był szczególnie wysoki w żadnym z uwzględnionych segmentów. Poprawiła się sytuacja na rynkach kredytów mieszkaniowych i konsumenckich.
Wzrosła także akcja kredytowa w odniesieniu do kredytów dewizowych. Bankowcy spodziewają się w najbliższym czasie poprawy na wszystkich powyższych rynkach. Odnotowano zatrzymanie spadków na rynku akcji i niewielkie spadki na rynku jednostek TFI. Spadki objęły także polisy życiowe.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA