fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rynek finansowy magnesem dla Innova Capital

Fundusz private equity Innova Capital rozpycha się na naszym rynku finansowym. Nieomal jednocześnie przejął kontrolę nad należącym do Aleksandra Gudzowatego Bankiem Współpracy Europejskiej oraz firmą Expander, która wchodzi w skład potężnej amerykańskiej grupy GE. O tej transakcji rynek dowiedział się dziś. Cena, jaką fundusz zapłacił za 60 proc. akcji pośrednika, nie jest znana.
– Kupno Expandera to kontynuacja naszej strategii inwestowania w sektor finansowy, w który bardzo wierzymy – mówi Krzysztof Kulig, partner w Innova Capital. Jego wiarę umacniają wcześniejsze transakcje. Latem ubiegłego roku Innova z zyskiem sprzedała pakiet akcji innego pośrednika finansowego – Domu Finansowego QS. Wcześniej zarobiła na zainwestowaniu w PolCard, agenta rozliczeniowego kart płatniczych.
Jeśli uwzględnić jedynie te transakcje, to nasuwa się wniosek, że fundusz nie będzie trzymać w swoim portfelu akcji BWE i Expandera latami. Dom Finansowy QS sprzedał w ciągu niepełnych dwóch lat od ich zakupu, a część akcji PolCardu po dwóch i pół roku (resztę po czterech latach). Pytanie, jak Innova doprowadzi do ścisłej współpracy BWE i Expandera. Dotychczas bank specjalizował się w obsłudze spółek należących do Aleksandra Gudzowatego. Wszelkie próby wyjścia do innych klientów nie kończyły się sukcesem. Krzysztof Kulig mówił w mediach, że bank będzie oferować produkty dla małych i średnich firm, a także zamierza wejść na rynek bankowości konsumenckiej, czyli dokładnie tam, gdzie działa Expander. Można się więc spodziewać, że niedługo Expander będzie miał w swojej ofercie kredyty kolejnego banku.
Innova Capital to jeden z wiodących funduszy private equity w Europie Środkowej. Działa od 1994 r., a jego cztery fundusze zebrały 500 mln euro. Do tej pory zainwestował 300 mln euro w 35 spółek działających głównie w sektorze usług finansowych, usług dla biznesu (telekomunikacja, IT) oraz w branży produkcji przemysłowej. Najbardziej znane inwestycje Innova w Polsce to nabycie akcji PolCardu, operatora sieci bankomatowej Euronet, Domu Finansowego QS, dostawcy usług telekomunikacyjnych dla biznesu Energis oraz dostawcy zabezpieczeń przeciwpożarowych Mercor. Część z tych firm jest już obecnie notowana na GPW.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA