fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Rolniczka na macierzyńskim z racji etatu wypada z KRUS

Czytelnicy pytają odpowiada dF
Jestem na zasiłku macierzyńskim. Przysługuje mi on z racji że jestem zatrudniona na umowę o pracę. Jednak po przeczytaniu artykułu „Przedsiębiorczy rolnik nie zawsze traci prawo do tańszego ubezpieczenia” (DF z 10 października br.) zastanawiam się, czy nie powinnam w tym czasie płacić składek do KRUS. Jestem żoną rolnika i pomagam mu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.
W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego czytelniczka nie płaci składek do KRUS. W tym czasie jest bowiem objęta ubezpieczeniem w ZUS. Składki te wykazuje za nią pracodawca, a opłaca ZUS z budżetu państwa. Ewentualna wątpliwość mogłaby wynikać z tego, że osoby pobierające zasiłek macierzyński są objęte ubezpieczeniem w ZUS, pod warunkiem że nie mają równolegle innych tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia (art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 6 ust. 1 pkt 19 tej ustawy). Trzeba jednak wiedzieć, że chodzi tu wyłącznie o inne tytuły do ubezpieczenia wymienione w art. 6 tej ustawy (czyli np. umowę-zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej), a nie o inne ubezpieczenie (w KRUS). Tak więc czytelniczka w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest z tego tytułu ubezpieczona w ZUS.Jeśli idzie natomiast o KRUS, to zasada jest taka, że ubezpieczeniem tym nie są objęte osoby, które:
podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu (czyli nie są ubezpieczone w ZUS) lub
mają ustalone prawo do emerytury lub renty albo
mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego lub do świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Tak wynika z art. 7 ust. 1 oraz art. 16 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Skoro czytelniczka jest – jak powiedzieliśmy – objęta ubezpieczeniem w ZUS, to nie płaci składek do KRUS, mimo że jest żoną rolnika i pomaga mu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA