fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Powstała skuteczna szczepionka przeciw malarii tropikalnej

Prowadzone w Mozambiku testy nowej szczepionki walczącej z malarią dały doskonałe rezultaty. Preparat nie tylko zmniejszył liczbę infekcji, ale również łagodził przebieg choroby u tych, którzy się jednak zarazili.
Malaria jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych na świecie. Co roku dotyka ponad 300 mln ludzi na wszystkich kontynentach – wynika z szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia. Ponad milion umiera – głównie dzieci z Afryki.
Dlatego eksperymentalna szczepionka przeznaczona jest przede wszystkim dla najmłodszych. Opracowany przez specjalistów z GlaxoSmithKline preparat oznaczony RTS, S/AS02 podano 214 dzieciom w wieku od dziesięciu do 18 tygodni. Badania prowadziło Manhica Health Research Centre (CISM) w Mozambiku, tamtejsze Ministerstwo Zdrowia oraz wydział medyczny Uniwersytetu w Barcelonie. Pieniądze na testy (107 mln dol.) wyłożyła fundacja Billa i Melindy Gatesów.– Na stworzenie tej szczepionki wydaliśmy już ponad 300 mln dolarów – przyznał Jean Stephenne, prezes GSK Biologicals.
Wszystko wskazuje na to, że to pieniądze dobrze wydane. Jak podaje najnowsze wydanie magazynu „The Lancet”, w ciągu trzech miesięcy po zaszczepieniu liczba nowych infekcji spadła o 65 proc. Objawy malarii w ciągu pół roku po szczepieniu zredukowano zaś o 35 proc. Preparat aktywizuje układ odpornościowy organizmu przeciw białkom charakterystycznym dla zarodźca sierpowatego malarii (Plasmodium falciparum). Powoduje on najcięższą odmianę tej choroby – malarię tropikalną.
„Pierwszy raz udało się udowodnić, że szczepionka zmniejsza ryzyko zarażenia malarią najmłodszych mieszkańców Afryki narażonych na zarodźca sierpowatego” – napisał dr Pedro Alonso z CISM, główny autor artykułu w „The Lancet”. – Inne szczepionki przeciw malarii znajdują się obecnie w II fazie badań klinicznych, ale to właśnie ten preparat ma szansę trafić do kluczowej III fazy i stać się pierwszą szczepionką na malarię dla dzieci i niemowląt w Afryce – powiedział Christian Loucq, szef PATH Malaria Vaccine Initiative, jednego ze sponsorów testów.Badania klinicznej III fazy mają rozpocząć się pod koniec przyszłego roku. Jeśli się powiodą i szczepionka dowiedzie swojej skuteczności, do użytku może trafić w 2011 roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA