fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Koncert Yukio Yokoyamy:wszystkie utwory Fryderyka Chopina

Japoński pianista będzie bił rekord Guinnessa, grając utwory polskiego kompozytora
Yukio Yokoyama, urodzony w 1971 r. japoński muzyk pochodzący z Tokio, zamierza wykonać wszystkie kompozycje Chopina podczas jednej sesji. Koncert złożony z 212 utworów odbędzie się w operze miejskiej w Tokio i potrwa 18 godzin. Rozpocznie się 3 maja o 8 rano czasu japońskiego, a zakończy następnego dnia około 2 w nocy. Pianista będzie robił krótkie przerwy, zagra z pamięci.
Podczas konferencji prasowej w Tokio mówił, że podejmuje wyzwanie, by lepiej zrozumieć muzykę Chopina i przedstawić ją większej liczbie ludzi. – Gram jego utwory od debiutu. Chcę sprawdzić, jak dalece jeszcze mogę się do niego zbliżyć. Mam nadzieję przekazać zawarte w muzyce piękno, którego sam nie był świadomy.
Yokoyama brał udział w Konkursie Chopinowskim w 1990 r., zdobył III nagrodę. Jest synem pianistki. Zaczął grać, gdy miał cztery lata. Jego talent rozpoznali Herbert von Karajan i Mścisław Rostropowicz. Studiował na tokijskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych, po czym jako stypendysta wyjechał do paryskiego konserwatorium. Nagrywa dla Sony Classical i dużo koncertuje.
Yokoyama ma już doświadczenie w ustanawianiu rekordów. Poprzedni wynik w kategorii największa liczba utworów muzycznych wykonanych przez solistę w ciągu doby także należy do niego. W maju 2009 r., by uczcić 200. rocznicę urodzin kompozytora, wykonał 166 utworów chopinowskich w porządku chronologicznym. Zajęło mu to 16 godzin. Teraz dołączy 46 utworów, których Chopin nie opublikował, w tym jeden skomponowany przez siedmioletniego Fryderyka.
– To da wejrzenie w prawdziwą naturę Chopina, a nie perfekcję jego dzieł – mówił Yokoyama. Koncert będzie otwarty dla publiczności i transmitowany w tokijskim radiu.
[i]—Paulina Wilk na podstawie „China Post”[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA