Jeśli zatrudniasz kogoś na część etatu i tylko w niektóre dni, to urlopu wypoczynkowego udzielasz mu właśnie na te dni robocze
Liczba dni i godzin pracy, w których pracownik korzysta z wypoczynku, zależy bowiem od systemu i rozkładu czasu pracy, jaki go obowiązuje, oraz od tego, czy jest zatrudniony na cały etat, czy na jego część.- W gastronomii na 3/4 etatu zatrudniam pracownika uprawnionego do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Świadczy on pracę trzy dni w tygodniu po dziesięć godzin, również w soboty i niedziele. Dni pracy są zmienne co dwa tygodnie. Czy pracownikowi przysługuje 20, czy tylko 16 dni urlopu wypoczynkowego? Czy takiego urlopu udziela się po dniu pracy? A jeśli tak, to jak uwzględnia się dni ustawowo wolne (soboty i niedziele)? Czy po pięciu dniach urlopu należy dołożyć pracownikowi dwa dni wolne, co przy 20 dniach daje aż 28 kolejnych dni wypoczynku? Czy po urlopie pracownik powinien stawić się do pracy następnego dnia? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.Miejsce świadczenia pracy nie ma znaczenia. Zatrudniający musi przestrzegać przepisów kodeksu pracy, m.in. w ...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.