Nazwa Poland nie może być zarejestrowana jako znak towarowy, gdyż wskazuje wyłącznie na kraj pochodzenia towaru, a jej stosowanie wymaga zezwolenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Znak Poland wymyśliła dla wódki firma Polskie Media Amer. Com SA z Warszawy, znana głównie z wydawania kolorowych czasopism. Urząd Patentowy odmówił rejestracji. Artykuł 129 ust. 1 pkt 2 prawa własności przemysłowej (pwp) zabrania udzielania praw ochronnych na oznaczenia nieposiadające dostatecznych znamion odróżniających.Nazwy tej używa obecnie w świecie ponad170 mln różnych podmiotów, m.in. wiele organizacji międzynarodowych, a oznaczenia "made in Poland" -350 tys. Bardzo często występuje na wyrobach eksportowanych. Interes publiczny wymaga, by była powszechnie dostępna i nie została zawłaszczona przez jedno przedsiębiorstwo. Poza tym rejestracja znaku zawierającego nazwę lub skrót nazwy RP wymaga zezwolenia właściwego organu państwa, a spółka go nie przedstawiła.W skardze do sądu spółka wskazywała na wódkę Finlandia i przekonywała, że wódka Poland była sprzedawana dostatecznie długo, żeby zdobyć tzw. wtórną zdolność odróżniającą.Sąd potw...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.