fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Polacy już nie narzekają

Fotorzepa, Justyna Rudna Justyna Rudna
Najlepiej spośród krajów europejskich oceniamy satysfakcję ze swojego życia, a lepiej wypadają tylko kraje azjatyckie. Nie należymy też do zestresowanych narodów
Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie firmy Philips w 23 krajach wynika, że 65 proc. jest zadowolonych ze swojego życia co plasuje nas w ścisłej światowej czołówce. W zestawieniu lepiej wypadli tylko mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Indii i Singapuru, a za Polską znalazło się osiem państw europejskich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia. - 82 proc.
Polaków jest zadowolonych z rodziny, ogółem wynik przeczy naszej opinii jako narodu ludzi wiecznie niezadowolonych - mówi Jacek Wasilewski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W zestawieniu najgorzej wypadli Japończycy - tylko 27 proc. jest zadowolonych ze swojego zdrowia i samopoczucia. Niewiele lepiej jest we Włoszech czy Turcji. Choć kraje azjatyckie wypadają w rankingu lepiej, to także przodują jeśli chodzi o najwyższy poziom stresu. W Indiach taki problem wskazało 75 proc. osób, na Tajwanie 62 proc., w Wielkiej Brytanii 53 proc.a w Japonii 47 proc. Wskaźnik najniższy jest w Malezji gdzie wynosi 11 proc., zaś w Polsce odpowiedział twierdząco co piąty ankietowany.
- Główny powód stresu to obawa o utratę pracy - wyjaśnia Małgorzata Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Jesteśmy też w grupie państw z najniższą satysfakcją z zarobków. Nie jest także zaskoczeniem, że najpopularniejszą formą relaksu jest oglądanie telewizji co wskazało 59 proc. z nas. Ponad 40 proc. spędza wolny czas z najbliższymi lub słucha muzyki. Także co drugi Polak przyznaje, że internet uczynił jego życie lepszym choć w grupie 18-24 lata twierdzi tak 75 proc. Podobnie wygląda ocena portali społecznościowych - ogółem 30 proc. przyznaje, że poprawiły jakość życia, a w grupie 18-24 lata aż 53 proc. Jednocześnie w tej grupie wiekowej najsilniejsza jest obawa, że ograniczają one prywatność użytkowników.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA