fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Energa porozumiała się z Lasami Państwowymi

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Koncern Energa podpisał wczoraj w Koszalinie umowę o współpracy z Lasami Państwowymi. Dzięki niej energetycznej grupie będzie łatwiej budować nowe linie elektroenergetyczne na terenach leśnych
To pierwsze tego typu ramowe porozumienie pomiędzy dystrybutorem energii elektrycznej a Lasami Państwowymi. Dzięki niemu pracownikom Energi łatwiej będzie nie tylko stawiać nowe linie, ale także naprawiać i modernizować istniejące. Ponadto umowa reguluje kwestie wycinki drzew wzdłuż linii energetycznych.
- Część ze 165 tysięcy km naszych linii przebiega właśnie przez tereny leśne - stwierdził Wojciech Orzech, wiceprezes Energa-Operator. - Dlatego też waga i znaczenie dzisiejszej umowy jest ogromne.
Orzech wyraził też nadzieję, że dzięki porozumieniu uda się zmniejszyć liczbę awarii i przyspieszyć realizację długo wyczekiwanych inwestycji.
Przyczyną wielu uszkodzeń, a tym samym przerw w dostawach energii, jest zerwanie linii energetycznych z powodu powalenia drzew i gałęzi na skutek wichur. Tymczasem umowa porządkuje i ujednolica zasady ich wycinki.
Energa-Operator uzyskała generalną zgodę na ich prowadzenie. Strony zobowiązały się do współdziałania w sprawach nowych inwestycji liniowych. Lasy Państwowe nie będą zatem bez uzasadnionej przyczyny odmawiały zgody na wybudowanie nowych linii dystrybucyjnych.
- Źródłem dotychczasowych problemów jest niedoskonały system prawny - powiedział Orzech. - Regulacje dotyczące budowy i dostępu do urządzeń elektroenergetycznych są niewystarczające. Dziś okazało się, że pomimo istniejących barier można znaleźć porozumienie.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA