fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Lascaux - Malowidła naskalne:film dokumentalny

AFP
Zrealizowany przez francuskich filmowców dokument to rarytas dla tych, którzy nie wybiorą się w podróż do Akwitanii, a interesują się historią sztuki.
Informacji jest tak wiele, że każdy powinien być usatysfakcjonowany, a w dodatku wszystko, o czym opowiadają autorzy, zostało atrakcyjnie pokazane. Lascaux to jaskinia krasowa leżąca w południowo-zachodniej Francji, która została odkryta w 1940 roku. Grota składa się z kilku rozgałęzionych korytarzy, których długość nie przekracza 250 metrów, galerie tworzą kilka sal.
Na ścianach jaskini znajduje się około 150 malowideł i ponad 15 tysięcy rytów sprzed 18. tysięcy lat. Przedstawiają głównie zwierzęta: byki, konie, jelenie, jednorożca, a także tajemnicze znaki. We wnętrzu znaleziono także ponad sto płaskich kamieni wyglądem przypominających naczynia. Prawdopodobnie służyły one jako lampki pierwszym artystom, dając tyle światła, co dzisiejsze świece. Naukowcy analizują sposób ukazania perspektywy, pokazania zwierząt w ruchu, wykorzystanie faktury ściany jaskini, użycie koloru, organizację pracy, używane narzędzia, technikę posługiwania się kolorem.
Autorzy filmu przypominają też, że przez pewien czas niezwykłe znalezisko było zagrożone. Stało się to, gdy zdecydowano się zagospodarować jaskinię i wpuścić do niej turystów. Wraz z nimi na ścianach pojawiły się algi i bakterie. W 1963 r. jaskinia została zamknięta, a 20 lat później otwarto kopię dawnej trasy dla turystów.
TVP Kultura | 12.00 | CZWARTEK
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA