fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

GPW: w ofercie akcje za ponad 1 mld zł

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Adam Roguski
37 – 45 zł trzeba będzie zapłacić za akcje Giełdy Papierów Wartościowych sprzedawane w ofercie publicznej – wynika z szacunków analityków
“Rz” dotarła do datowanego na 4 października raportu analityków jednego z banków, którzy oszacowali wartość GPW na 1,59 – 1,93 mld zł.
Resort skarbu chce sprzedać 63,8 proc. akcji giełdy. Po ofercie zostanie mu pakiet stanowiący 35 proc. kapitału, ale dzięki uprzywilejowaniu walorów będzie miał 51,4 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Autorzy raportu spodziewają się, że w najbliższych latach wystąpią czynniki mające pozytywny wpływ na obroty akcjami na giełdzie, a więc i wyniki GPW. Wzrost gospodarki oznaczać będzie ich zdaniem lepsze wyniki spółek i zainteresowanie ich papierami, co zachęci przedsiębiorstwa do przeprowadzania ofert publicznych.
[wyimek]26,8 mln akcji giełdy zamierza maksymalnie sprzedać Skarb Państwa[/wyimek]
Jak szacują autorzy raportu, w przyszłym roku giełda będzie mieć 119,5 mln zł zysku netto przy 132,3 mln zł zysku operacyjnego i 252 mln zł przychodów. W tym roku zarobek netto ma wynieść 86,8 mln zł, zysk operacyjny 85,5 mln zł, a obroty 217 mln zł. Analitycy oczekują, że GPW będzie regularnie wypłacać dywidendę stanowiącą do 50 proc. zysku netto.
W I półroczu 2010 r. GPW miała 52,8 mln zł zysku operacyjnego wobec 37,9 mln zł rok wcześniej.
Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdziła jeszcze prospektu GPW, ale debiut spółki na parkiecie jest planowany na 9 listopada.
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/545295.html]Posłuchaj komentarza Natalii Chudzyńskiej[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA