fbTrack

Media

Ludzie lewicy coraz mocniejsi w telewizji

Rafał Rastawicki
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Krzysztof Rogala pokieruje redakcją zagraniczną. Rafał Rastawicki, dyrektor Dwójki, może zostać szefem Jedynki
Rogala, były korespondent „Wiadomości” w Szwajcarii, zastąpi jako szef redakcji zagranicznej Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych (dawna Agencja Informacyjna) Danutę Dobrzyńską. Jak donosi Presserwis, jego kandydaturę przeforsował Włodzimierz Ławniczak, członek zarządu kojarzony z SLD.
Rogala kontrakt ma podpisany od 1 września, ale na redakcyjnym kolegium pojawił się już przedwczoraj. – Zaczyna rządzić i próbuje nas ustawiać – mówi „Rz” pracownik TVP. Dziennikarzy oburzyło, że przyszły szef już chciał zwolnić Marcina Szewczaka, który do TVP przeszedł z Telewizji Puls z Jackiem Karnowskim. Ostatecznie Rogala wycofał się z tej decyzji. Nowy szef redakcji zagranicznej to przyjaciel polityków lewicy: Aleksandra Kwaśniewskiego i Józefa Oleksego. Znajomi Rogali wspominają, że Jolanta Kwaśniewska lubiła jego śpiew. Na przyjęciach często razem tańczyli. Gdy funkcję prezesa PKN Orlen objął inny znajomy Kwaśniewskiego – Zbigniew Wróbel, Rogala został jego doradcą i rzecznikiem zarządu. Znów było o nim głośno dwa lata temu, gdy „Dziennik” zarzucił mu, że jako korespondent TVP nadawał relacje z różnych stron świata, nie ruszając się z Zurychu. Wytoczony gazecie proces Rogala wygrał. Przegrał za to inny – o nielegalne wykorzystanie w reportażu fragmentów książki podróżnika Grzegorza Torzeckiego.
W 2006 r. media donosiły, że kandydaturę Rogali na ważne stanowisko we władzach TVP forsuje Samoobrona. Wcześniej startował do Sejmu z jej listy. Kolejny człowiek lewicy w TVP to Rafał Rastawicki, obecny szef Dwójki, o którym mówi się, że pokieruje Jedynką. Karierę zaczynał w „Trybunie”, do TVP trafił za Roberta Kwiatkowskiego. To on w 2001 r. dopuścił do emisji film „Dramat w trzech aktach”, insynuujący związek Porozumienia Centrum z aferą FOZZ. – Jest wysoko oceniany jako szef Dwójki, ma mocną pozycję wśród swoich, ale szefem Jedynki raczej nie zostanie – mówi „Rz” polityk lewicy. – Żadnych rozmów na razie nie prowadzę – ucina Rastawicki. Nominację Rogali i pogłoski dotyczące Rastawickiego można łączyć z możliwymi zmianami w zarządzie TVP, w wyniku których dwóch przedstawicieli PiS może zostać zawieszonych. Wówczas władzę w TVP sprawować będą Ławniczak i Paweł Paluch kojarzony z Bolesławem Borysiukiem (Samoobrona, dziś Partia Regionów).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL