Historia

Duch kluch

Kluski
Stockfood/Free
Przejrzawszy wszystkie poprzednie odcinki serii o kuchni ziemi wileńskiej i okolic, ten ostatni postanowiłem poświęcić kluskom.
Wydawałoby się, że co jak co, ale w dziedzinie pasta mieszkańcy Italii nie mają sobie równych, tymczasem gdyby zebrać do kupy wszystkie kresowe mączne i mączno-ziemniaczane specjały, okazałoby się niechybnie, że ich odmian jest nie mniej niż w kuchni włoskiej.
Melchior Wańkowicz tak wspominał smaki Kowieńszczyzny: „Służba i lokaj jadali abraduki – kluski z grubej mąki w słoninie, skrydle – z takiejże mąki placki ociekające tłuszczem i twarde jak skóra, szpekuchy – pierogi, których cienką powłokę rozdymała masa gorącej słoniny, szwilpiki – placki z gotowanych kartofli, pieczone w piecu, kekory – takież placki nadziewane różnym nadzieniem z mięsa, warzyw i sera – wszystko to pływające w roztopionej słoninie lub zalane sosem zwanym mizgutia (słonina z podśmietaniem); wreszcie, nie wiem czemu z polska zwany maćkiem, ale piekielnie litewski wymysł – łój barani zakrzepły między dwiema warstwami ciasta”. Podawałem tu przepisy na kołduny, cepeliny, waryniki, soczewiaki, tatarskie czebureki, karaimskie kibiny, starowierskie bulbieniszki, pierogi lubomirskie, białostockie, rosyjskie pieczone pierogi z rybą – ale ten temat jest nie do wyczerpania.
Na zakończenie jeszcze kilka smakowitych przepisów. [srodtytul]litewskie kładzione kluseczki z kaszy manny[/srodtytul] 1 szklanka kaszy manny ? 3 szklanki mleka ? 2 jajka ? 2 łyżki masła ? sól ? tarty parmezan Kaszkę ugotować w mleku (dużo mieszając), nieco przestudzić. Wbić jajka, wymieszać. Kłaść kluski łyżką do osolonego wrzątku. Gdy wypłyną, po minucie wyjmować łyżką cedzakową. Podawać polane roztopionym masłem i posypane parmezanem. [srodtytul]kluski jabłczane[/srodtytul] 500 g jabłek ? 3 – 4 jajka ? kilka łyżek tartej bułki ? kilka łyżek cukru ? pół łyżeczki cynamonu ? skórka otarta z cytryny Jabłka obrać i zetrzeć. Dodać cukier, cynamon i skórkę cytrynową, wbić jajka i dodać tyle tartej bułki, żeby powstało dość gęste ciasto. Formować kluski łyżką i gotować we wrzątku. Podawać do zimnych zup owocowych. [srodtytul]żmudzkie kluski z krwi[/srodtytul] 2 szklanki krwi ? 1 szklanka mąki żytniej ? sól Zmieszać krew z mąką, osolić i wyrobić miękkie ciasto. Kluski formować łyżką i kłaść na osoloną wrzącą wodę. Wyjmować łyżką cedzakową. Podawać np. do pieczeni cielęcej. [srodtytul]podlaskie kluski z surowych ziemniaków[/srodtytul] 1 kg ziemniaków ? pół szklanki mąki ? 1 cebula ? 100 g słoniny ? sól Ziemniaki zetrzeć i odcisnąć, wymieszać z mąką, dodać osad z odciśniętego płynu, posolić. Wyrobić ciasto o sprężystej konsystencji (jeśli jest zbyt rzadkie – dosypać mąki). Uformować wałek i pociąć go skośnie jak kopytka. Zapiec w piekarniku na blasze wyłożonej pergaminem ok. 30 minut. Zapieczone kluski wrzucić na wrzącą osoloną wodę. Po wypłynięciu gotować jeszcze pięć minut. Podawać do mięs duszonych albo jako samodzielne danie, okraszone skwarkami ze słoniny lub podsmażoną cebulą. [i]Piotr Bikont, dziennikarz, znawca kuchni i smakosz, autor publikacji kulinarnych[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL