Komentarze

Nie ma rządu, nie ma opozycji

Od roku poparcie dla partii rządzącej się nie zmienia – wynika z publikowanego przez nas sondażu.
Ciągle połowa Polaków popiera Platformę Obywatelską. Choć aż 81 procent badanych twierdzi, że rząd nie spełnia ich oczekiwań.
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/janke/2009/12/28/nie-ma-rzadu-nie-ma-opozycji/] skomentuj na blogu[/link][/b][/wyimek] Jak to możliwe? Ludzie myślą, że ciągle rządzi PiS – powiedział mi ktoś. W tym żarciku jest ziarno prawdy. Aktywności Platformy nie widać, a jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość ciągle jest przedstawiane jako wielkie zagrożenie.
Wyborcy obecne rządy oceniają bardzo krytycznie. Normalnie w takiej sytuacji poparcie dla opozycji rośnie. A tu nic. PiS jak miało swoje 25 procent przed rokiem, tak ma je obecnie. Słupki poparcia ani drgnęły. Dlaczego? Prawo i Sprawiedliwość nie zaproponowało niczego, co by pociągnęło wyborców spoza żelaznego elektoratu tej partii. Mamy więc nie tylko słaby rząd, ale też słabą opozycję. I żadnej interesującej alternatywy. To sytuacja wyjątkowo frustrująca. Wymarzona przez niektórych stabilizacja sceny politycznej, jaką daje układ dwóch silnych partii, nie przynosi państwu niczego pozytywnego. Wręcz odwrotnie. Obecny system polityczny daje możliwość blokowania reformatorskich działań rządu, ale też rząd kompletnie nie wykazuje woli reformowania. I trudno uwierzyć, że coś by się zmieniło, gdyby partia Tuska objęła pełnię władzy. Zdrowe byłoby na pewno pojawienie się trzeciej poważnej siły politycznej, która wprowadziłaby trochę fermentu. Ale niestety na to też się nie zanosi. Co można zmienić? Na początek choć wyjaśnijmy w konstytucji, gdzie w Polsce powinna być realna władza. Może wtedy w końcu znajdzie się ktoś chętny do rzeczywistego rządzenia.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL