Historia

Wojciech Jaruzelski broni się i atakuje

Wojciech Jaruzelski
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Zapis rozmowy, w której prosił Sowietów o interwencję w Polsce, generał nazywa sensacją i luźną notatką
Opisana przez “Rz” notatka radzieckiego oficera Wiktora Anoszkina, z której wynika, że Wojciech Jaruzelski prosił ZSRR o pomoc przy wprowadzeniu stanu wojennego, to według generała “pomocowa” sensacja. Dokument w najnowszym biuletynie IPN cytuje historyk prof. Antoni Dudek.
– Luźna notatka, niebędąca żadnym dokumentem, która nie wiadomo, kiedy i w jakim celu została sporządzona oraz prywatnie przechowywana przez 12 lat – tak ocenił go w oświadczeniu przesłanym do mediów Jaruzelski. Według niego dawanie jej wiary “faktycznie znieważa żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w imię wykonania zadań własnymi siłami stanęli murem za podjętą decyzją i jej realizacją”.
Generał zaznaczył, że naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow – którego adiutantem był Wiktor Anoszkin – wielokrotnie twierdził, że miał kontakty ze Stanisławem Kanią oraz Jaruzelskim i innymi dowódcami wojskowymi i “nikt nigdy nie postawił problemu wkroczenia do Polski”. Z notatki Anoszkina z półtoragodzinnej rozmowy gen. Jaruzelskiego z Kulikowem w nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. wynika, że wprost zażądał on wsparcia militarnego po wprowadzeniu stanu wojennego. Wieczorem w “Kropce nad i” Jaruzelski ponownie zarzekał się, że nic takiego nie miało miejsca. – Wręcz przeciwnie. Znamy nastroje i temperament Polaków, to nie byłby stan wojenny, tylko wojna. Wojsko stanęłoby przeciw Rosjanom, a ja pierwszy dostałbym kulę w łeb – mówił generał. Bronił decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego: – Polce groziła wielowymiarowa katastrofa – przekonywał. Prof. Dudka oświadczenie generała nie zaskakuje. – Nie dziwię się, że bagatelizuje znaczenie tego dokumentu, gdyż jest on dla niego bardzo obciążający i po raz kolejny podważa lansowaną przez generała tezę, że wprowadzenie stanu wojennego było mniejszym złem i ratunkiem przed interwencją wojsk sowieckich w Polsce – powiedział “Rz” Dudek.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL