Wzrośnie podstawa do świadczeń chorobowych

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Ta minimalna zależy właśnie od gwarantowanej przez państwo stawki wynagrodzenia za pracę. I od stycznia 2010 r. wyniesie 1136,44 zł dla zatrudnionego w pełnym wymiarze
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. tego wynagrodzenia.U pracowników w ich pierwszym roku pracy w życiu ma być nie niższa od 80 proc. minimum ustawowego po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. tego wynagrodzenia.Tak stanowi art. 45 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link], dalej ustawa zasiłkowa). Dlatego rokrocznie ta podstawa zmienia się, bo z taką częstotliwością jest zmieniana minimalna stawka płacowa.Ponieważ wynagrodzenie chorobowe liczymy według zasad określonych dla zasiłku chorobowego, to jego minimalna podstawa będzie wynosiła tyle samo co ta dla zasiłku (art. 92 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL