fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

W Wilanowie jest najwięcej mieszkań

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Na największym placu budowy w Warszawie – czyli w Wilanowie – gotowa jest aż połowa lokali wystawionych przez deweloperów na sprzedaż
[b]Rz: Ile mieszkań jest do kupienia w omawianych dziś dzielnicach?[/b]
[b]Maciej Dymkowski, prezes zarządu portalu tabelaofert.pl:[/b] Zdecydowanie większy wybór mamy na Wilanowie. Decydując się na zakup lokalu w tej lokalizacji, możemy wybierać spośród około 1700 mieszkań. Znaczenie Wilanowa na mieszkaniowej mapie stolicy utrzymuje się na podobnym poziomie, wysokim poziomie, jak wiosną.
[b]Dziś Wilanów, z udziałem w podaży na poziomie 15 proc., jest największym placem budowy w Warszawie.[/b]
Zdecydowanie skromniej w dzisiejszym zestawieniu prezentuje się Ursynów, na którym możemy wybierać z około 300 lokali. Ta dzielnica przez długi czas dostarczała wielu lokali i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nabywców, dzięki linii metra komunikującej ją z centrum, ale również dzięki bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze.
Dziś chętnych do zakupu na Ursynowie nadal nie brakuje, jednak oferta na rynku jest zdecydowanie skromniejsza, co wynika z zagospodarowania znakomitej większości gruntów budowlanych.
[b]Jaki procent mieszkań jest gotowy?[/b]
Również w tym zestawieniu miażdżącą przewagę ma Wilanów, na którym mniej więcej połowa mieszkań jest już zbudowana. Na Ursynowie wskaźnik dostępności lokali nie przekracza 10 procent.
[b]Ile kosztują lokale w omawianych dziś dzielnicach?[/b]
Taniej jest na Ursynowie. W tej pierwszej dzielnicy średnia stawka za mkw. nowego M wynosi 8356 zł, podczas gdy na Wilanowie 9116 zł za mkw., czyli prawie tyle, ile średnia dla całej Warszawy – 9252 zł.
[b]Jaki jest charakter wilanowskich inwestycji?[/b]
Wilanów uznawany jest za prestiżową dzielnicę i założeniem działających tam deweloperów jest dostosowanie inwestycji do charakteru tej lokalizacji. Powstające osiedla wyróżniają się wysokim standardem. Realizowane są tu niskie budynki, odznaczające się wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi (kamienne elewacje, reprezentacyjne hole wejściowe i klatki schodowe, szklane balustrady, duże drewniane okna), mieszkania mają zwykle większą niż przeciętna wysokość od sufitu do podłogi. W wielu przypadkach jakość realizowanych budynków jest porównywalna z budynkami apartamentowymi położonymi w centralnych dzielnicach. W ostatnim czasie ze względu na wysoką podaż i dużą konkurencję pomiędzy deweloperami ceny mieszkań na Wilanowie spadły, wobec tego relacja jakości oferowanych lokali do ich ceny przedstawia się dość korzystnie.
[b]A jaki jest standard mieszkań budowanych na Ursynowie?[/b]
W tej dzielnicy powstają głównie inwestycje realizowane w tzw. standardzie popularnym plus. Są też nieliczne inwestycje, które można zaliczyć do segmentu podwyższonego. Zaletą Ursynowa jest dobra komunikacja z centrum miasta. W związku z dynamicznym rozwojem tej lokalizacji w ostatnich latach i wykorzystaniem niemal do maksimum zasobów gruntów, większość projektów powstaje w pewnej odległości od stacji metra – co naturalnie ma swoje odzwierciedlenie w niższej cenie.
[b]Kiedy możemy się spodziewać nowych projektów w omawianych lokalizacjach?[/b]
W najbliższym czasie nie będzie wysypu nowych projektów w obu dzielnicach. Na Ursynowie decydujące znaczenie ma skromna podaż wolnych działek, natomiast na Wilanowie deweloperzy będą zapewne dążyć do uporania się ze sprzedażą lokali, które obecnie czekają na nabywców. W dalszej perspektywie należy spodziewać się dynamicznego rozwoju Wilanowa.
[ramka][srodtytul]Andrzej Gutowski,Ronson Development[/srodtytul]
– Niewątpliwą zaletą mieszkania na Ursynowie jest bliskość metra oraz rozbudowana infrastruktura – są tu m.in. kina, supermarkety, restauracje i oczywiście szkoły oraz przedszkola. Dzielnica leży niedaleko Lasu Kabackiego, do którego mieszkańcy mogą dojechać ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż al. KEN.
Na Ursynowie powstaje jednak niewiele nowych inwestycji. Sporo ofert jest za to na rynku wtórnym, ale mieszkania te dosyć szybko znajdują nabywców, szczególnie w osiedlach wybudowanych po 2000 roku.
Ceny mieszkań w tej dzielnicy nie ulegają zbyt dużym zmianom, utrzymują swoją wartość. Z inwestycyjnego punktu widzenia nieruchomości na Ursynowie sprzedają się dobrze, ponieważ z uwagi na atrakcyjność tego rejonu Warszawy łatwiej je później wynająć. A rynek wynajmu jest w tej dzielnicy bardzo mocno rozwinięty. Największy spadek cen dotknął tu zaś mieszkań w budynkach z wielkiej płyty. Ceny nowych mieszkań na Ursynowie, w zależności od projektów, wahają się od 7 do 13 tysięcy złotych za metr kwadratowy.
[b]—aig[/b] [/ramka]
[ramka][srodtytul]Jacek Pajewski,Bouygues Immobilier Polska[/srodtytul]
– Jest wiele zalet mieszkania w Wilanowie, zlokalizowanym niedaleko od centrum i dobrze skomunikowanym, a jednocześnie położonym blisko terenów rekreacyjnych.
To prestiżowa dzielnica z tradycjami, która w ostatnim czasie nabrała nowoczesnego charakteru dzięki nowym projektom. Są one realizowane pod okiem jednego urbanisty, co jest rzadkością w naszym kraju. Przez to właśnie wszystkie budynki powstające w Wilanowie mają podobną architekturę czy tę samą liczbę kondygnacji. To nadaje temu miejscu niepowtarzalny urok.Kolejnym atutem tego miejsca są nowe inwestycje drogowe – ul. Rzeczypospolitej, Płaskowicka bis czy południowy odcinek obwodnicy Warszawy.
Wprawdzie brakuje jeszcze bogatej infrastruktury, ale w planach są szkoły, przedszkola, sklepy, centrum handlowe, lokale usługowe czy aquapark. Plan jest powoli realizowany – otwarto nowy szpital Medicover, rozpoczęto budowę centrum biurowo-biznesowego.
Mieszkania buduje tu wielu renomowanych deweloperów – liderów rynku. Dziś jednak wybór lokali, które cieszą się popularnością, jest coraz mniejszy. Poza tym kilku deweloperów wstrzymało sprzedaż kolejnych części inwestycji. Niemniej rynek powoli się ożywia i te etapy będą kierowane do sprzedaży. W tej chwili rozpiętość cen to 6,5 – 8 tys. zł za mkw.
[b]—aig[/b] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA