fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

100 tysięcy odprawy od Polskiego Cukru

www.polski-cukier.pl
Średnio po 100 tysięcy zł dostanie pracownik Krajowej Spółki Cukrowej, korzystający z programu dobrowolnych odejść - ustaliła „Rzeczpospolita”
Firma ogłosiła dzisiaj jeden z najlepszych programów dobrowolnych odejść w kraju. Liczy, że przyciągnie kilkaset osób z 2100 zatrudnionych.
– Chcemy bardzo szybko, bo do końca września, przeprowadzić zwolnienia – mówi Tomasz Olenderek, członek zarządu KSC.
W ubiegłym miesiącu firma dostała ponad 0,5 mld zł rekompensaty z budżetu UE za redukcję produkcji cukru. Dlatego teraz może pozwolić sobie na odprawy wyższe niż w koncernie paliwowym PKN Orlen, gdzie pracownicy z ponad 20-letnim stażem dostają maksymalnie 90 tys. zł.
— Odprawy będą przysługiwały pracownikom KSC, którzy 1 sierpnia tego roku mieli umowę na czas nieokreślony i przynajmniej 3 z ostatnich 5 lat przepracowali w sektorze cukrowniczym, niekoniecznie w naszej firmie — tłumaczy rzeczniczka Aleksandra Paulska.
Zarząd zastrzegł sobie prawo do odmówienia odpraw osobom uznanym za niezbędnych dla dalszego funkcjonowania firmy.
Program dobrowolnych odejść przewiduje jednorazową odprawę 80 tys. zł brutto oraz odprawę wynikającą z ustawy o zwolnieniach grupowych, czyli od 1 do 3 średnich pensji. Ponadto, osoba decydująca się na rozwiązanie umowy o pracę będzie miała prawo do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, a także nagrody jubileuszowej, jeśli ta przysługiwałaby zatrudnionemu w ciągu roku od rozwiązania umowy o pracę. Program przewiduje również pokrycie kosztów szkolenia, które pracownik sam będzie mógł sobie wybrać, do kwoty 3000 zł oraz refundację kosztów poniesionych na otwarcie własnej działalności gospodarczej – do 4500 zł. Zwolnienia w KSC będą przeprowadzane do 30 września.
Od 2003 r. KSC zmniejszyła zatrudnienie z ponad 5000 do 2100 osób. Było to skutkiem m.in. reformy unijnego rynku cukru. Dzięki tej reformie KSC uzyskała także wysokie rekompensaty - w ubiegłym miesiącu z unijnego budżetu wypłacono jej 557 mln zł rekompensaty za zrzeczenie się części kwoty cukrowej i wygaszenie produkcji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA