fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Kryzys spowolnił inwestycje w JSW

Rzeczpospolita
Borykająca się z kłopotami finansowymi Jastrzębska Spółka Węglowa może opóźnić podpisanie umowy z Kopeksem na nowy szyb kopalni Zofiówka
– W obecnej sytuacji finansowej nie zależy nam na czasie, ale z inwestycji nie zamierzamy się wycofywać. W końcu węgiel z tego pola zaczniemy wydobywać w 2017 r. i mamy nadzieję, że kryzys będzie wtedy tylko wspomnieniem – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.
[wyimek]Kopalnie z Jastrzębia nie mają szans na zysk w 2009 r. W ubiegłym roku JSW zarobiła na czysto ponad 0,5 mld zł. [/wyimek] Spółka z Jastrzębia ma z powodu kryzysu spore straty. Według szacunków ”Rz” po pierwszym półroczu mogą przekroczyć 200 mln zł netto. Skąd taki słaby wynik spółki, która w 2008 r. zarobiła ponad pół miliarda?
JSW jest największym producentem węgla koksującego w Unii Europejskiej, a to paliwo jest bazą do produkcji stali, na którą popyt drastycznie się zmniejszył. Na zwałach sześciu kopalń JSW zalega już ponad 1,3 mln ton węgla, z czego milion ton to właśnie węgiel koksujący. Spółka szacuje, że jej tegoroczne przychody mogą być w związku z tym niższe nawet o 2 mld zł (w 2008 r. przekroczyły 6 mld zł), a budowa szybu – choć rozłożona na cztery lata – to gigantyczna inwestycja. Do 14 sierpnia JSW powinna podpisać umowę z Przedsiębiorstwem Budowy Szybów z grupy Kopex, które wygrało przetarg. Jednak z informacji ”Rz” wynika, że jest możliwe przesunięcie tego terminu za porozumieniem stron. To pozwoliłoby na późniejsze rozpoczęcie inwestycji, jednak nie powinno mieć znaczącego wpływu na opóźnienie całego procesu powiększania Zofiówki. Ta inwestycja będzie kosztować JSW ok. 3 mld zł w ciągu najbliższych lat. Zdaniem prezesa Kopeksu Mariana Kostempskiego spółka nie ma na razie podstaw do przypuszczeń, by termin podpisania umowy z JSW został przesunięty. Tymczasem wydaje się to prawdopodobne. Resort gospodarki opublikował wyniki finansowe górnictwa za styczeń – maj 2009 r. Strata netto branży przekroczyła w tym czasie 121 mln zł, z czego największą – jak wynika z informacji ”Rz” – poniosła JSW. Wyniki po pierwszym półroczu będą jeszcze gorsze, ponieważ drugi kwartał po zakończeniu sezonu grzewczego jest dla górnictwa najtrudniejszy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA