fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Iskrzenie saksofonów

Piątek na Warsaw Summer Jazz Days upłynie przy dźwiękach saksofonu Zorna
Fotorzepa, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
Dwa dni pełne emocji na najwyższym poziomie i kilka klubowych koncertów proponuje Warsaw Summer Jazz Days.
Trzy piątkowe występy (godz. 19) złożą się na Zorn Fest, poświęcony twórczości wybitnego nowojorskiego saksofonisty, kompozytora, szefa wytwórni Tzadik. On sam stanie na czele dwóch zespołów: The Dreamers i Electric Masada. Te formacje nie występowały jeszcze u nas. W obu „pierwsze skrzypce” gra jeden z najciekawszych wirtuozów gitary Marc Ribot.
Za sensację trzeba uznać kwartet gwiazd, jaki Zorn utworzył z awangardowym saksofonistą Anthonym Braxtonem, nowatorskim basistą Billem Laswellem i oryginalnym perkusistą Milfordem Gravesem. Trzy wieczory odbędą się w klubie Powiększenie. W sobotę (godz. 20) zagra polsko-fińskie Mulasta Trio, a w poniedziałek znakomity saksofonista młodego pokolenia Maciej Obara. We wtorek będziemy gościć artystów słowackich Lucię Luzinską i Tomasa Gajlika z zespołami. W niedzielę w parku przy Królikarni (godz. 14) odbędzie się piknik z udziałem grup: instrumentalnej Pasimito oraz wokalnej Me, Myself & I.
Wielki finał to już wizyta w Sali Kongresowej, bo tylko jej scena jest zdolna pomieścić w środę (godz. 19) Orkiestrę Opery i Filharmonii w Białymstoku i trio jazzowe pianisty Włodka Pawlika z trębaczem Randym Breckerem. Premiera „Suity jazzowej Tykocin” odbyła się w ubiegłym roku w Białymstoku, ale dopiero teraz usłyszymy ją w stolicy. Tego samego dnia zagra drugi wielki amerykański trębacz Dave Douglas. To gość Tymona Tymańskiego i jego Brass Ensemble. Za wydarzenie należy uznać też występ kompozytorki i aranżerki Marii Schneider w roli dyrygenta orkiestry Krzysztofa Herdzina. Szefowi WSJD Mariuszowi Adamiakowi należą się słowa uznania za bogaty program, a dzień orkiestrowy jest ewenementem w skali światowej. [i]Warsaw SummerJazz Days, Sala Kongresowa, PKiN, pl. Defilad 1; Powiększenie, ul. Nowy Świat 27; Królikarnia, ul. Puławska 113, bilety: 80 – 180 zł, rezerwacje: [link=http://www.adamiakjazz.pl]www.adamiakjazz.pl[/link], do Powiększenia i Królikarni wstęp wolny, piątek (3.07) – środa (8.07), godz. 14, 19 lub 20[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA