fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Raport o słońcu poznamy w Poznaniu

Instytut Energetyki Odnawialnej zakończył badania rynku kolektorów słonecznych i wykorzystania energii słonecznej w Polsce. Przedstawi je w czwartek na targach Green Power w Poznaniu
– Podczas badań otrzymano odpowiedzi od prawie 20 czołowych producentów kolektorów słonecznych, których udział w rynku stanowi łącznie ponad 84 proc. – mówi Grzegorz Wiśniewski, szef IEO. Wyniki są ciekawe – zainteresowanie kolektorami słonecznymi wykorzystującymi jako źródło energii właśnie słońce wzrosło o 90 proc. – o tyle bowiem wzrosła ich sprzedaż w porównaniu do 2007 r.
– Powierzchnia zainstalowanych kolektorów wyniosła 365 tys. mkw, podczas gdy całkowita powierzchnia zainstalowana w 2007 r. wynosiła niecałe 236 tys. mkw. – zauważa Wiśniewski.
Na polskim rynku działa ok. 40 krajowych producentów kolektorów oraz przedstawicielstw producentów zagranicznych oferujących swoje rozwiązania kolektorów słonecznych. Co roku powstają 2-3 firmy produkujące kolektory słonecznej. Zdecydowana większość producentów krajowych ma swoje siedziby w Polsce południowej, w szczególności w województwie śląskim (ok. 25 proc. wszystkich firm w Polsce).
Na sprzedaż kolektorów słonecznych wpływ mają także zmieniające się z roku na rok możliwości dofinansowania inwestycji ze środków publicznych. Najatrakcyjniejszym źródłem dofinansowania zakupu instalacji słonecznych była w Polsce jak dotąd Fundacja EkoFundusz, która w połowie 2008 r. przeprowadziła ostatni nabór wniosków i zakończy swoją działalność w 2010 r. Jak wynika z otrzymanych danych z Fundacji Ekofundusz w latach 2008-2009 sfinansowano prawie 50 projektów, których wartość wynosiła 44 mln złotych. Poza tym, wsparcie na zakup instalacji słonecznych dla właścicieli domów jednorodzinnych w 2008 r. było możliwe jedynie ze funduszy gminnych i powiatowych oraz w ramach tzw. Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE). W 2009 i 2010 r. możliwe będzie aplikowanie po środki z Regionalnych Programów Operacyjnych.
Zdaniem autorów raportu zwiększone zainteresowanie energetyką solarną to dobry znak, mimo iż Polacy nie dostają dotacji od państwa za instalowanie źródeł czystej energii (np. Niemcy dostają ok. 60 euro za każdy metr kwadratowy takich kolektorów).Z danych Photon Consulting wynika, że globalny rynek energii słonecznej będzie wzrastać z obecnych 30 mld dolarów do 120 miliardów dolarów w 2011 roku.
Z danych za 2007 r. przytoczonych przez „Energię i przemysł” Polska mogłaby skorzystać na energii słonecznej – w naszych szerokościach geograficznych mamy możliwość korzystać ze słonecznego nieba przez 1700 godzin rocznie. Z przesyłanych ze słońca 1000 kilowatów na godzinę możemy odzyskać aż 700.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA