fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Więcej lokali z drugiej ręki za mniej niż 200 tysięcy złotych

Małe i tanie mieszkania do wzięcia
Rzeczpospolita
Spadające ceny powodują, że przybywa lokali kosztujących poniżej 200 tys. zł
Według portalu Oferty.net. w marcu mieszkania o powierzchni do 25 mkw. stanowiły prawie 16 proc. wszystkich wystawionych do sprzedaży kawalerek. Natomiast według danych Warszawskiej Giełdy Lokali i Nieruchomości lokali o powierzchni do 29 mkw. jest na rynku ok. 6 – 7 proc., a mieszkań trochę większych, 30 – 39 mkw., około 16 – 18 proc.
[srodtytul]Tanie to małe[/srodtytul]
Najtańsze lokale na rynku to zarazem lokale najmniejsze.
– Podobnie jak i innych ofert tak i mieszkań o małych powierzchniach przybyło w ostatnich miesiącach na rynku. Najmniejsze kawalerki oferowane w Warszawie zaczynają się od 16 mkw. – mówi Marcin Drogomirecki, analityk z portalu Ofery.net. – Warto pamiętać, że mała powierzchnia jest pewnego rodzaju atutem – takie mieszkania nawet przy wysokiej cenie za mkw. są relatywnie tanie, a przez to najbardziej dostępne dla potencjalnych nabywców – dodaje.
Według portalu Oferty.net w marcu tego roku średnia cena ofertowa najmniejszych lokali (do 25 mkw.) wynosiła 10 382 zł za mkw.
– Kryzys powoduje, że przy niezbyt wygórowanej cenie takiego mieszkania zwiększają się szanse właściciela na w miarę szybką sprzedaż, ponieważ w ogólnym rozrachunku suma, jaką należy zapłacić za małą kawalerkę, nie jest wysoka – mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.
Nieco inaczej wygląda to z perspektywy ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy. Mieszkania o małej powierzchni zawsze mają wyższą cenę metra kwadratowego nawet o kilkanaście procent w stosunku do odpowiednika w postaci mieszkania dwupokojowego.
[srodtytul]Tylko używane[/srodtytul]
Tak małych (np. 16 – 20 mkw.), a co za tym idzie – tanich mieszkań próżno szukać na rynku pierwotnym, bo już od bardzo dawna żaden szanujący się deweloper nie buduje lokali o powierzchni poniżej 30 mkw.
Inaczej jest na rynku wtórnym. W ofercie WGLiN jest np. kawalerka przy ul. Anielewicza na Woli – 21,6 mkw., w cenie 221 tys. zł, czyli 10,2 tys. zł za mkw. To czteropiętrowy budynek z 1964 r.
Drożej jest w Śródmieściu – przy ul. Chopina kawalerka 20,7 mkw. w budynku z 1956 r. została wystawiona na sprzedaż za 359 tys. zł, czyli 17,3 tys. zł. Na Mokotowie przy ul. Odolańskiej w nowszym budynku z 1990 r. mieszkanie 24,5 tys. zł ma cenę 205 tys. zł, czyli 8,3 tys. zł za mkw.
Według Marcina Jańczuka najmniejsze mieszkania pojawiają się na rynku wtórnym niezależnie od koniunktury.
– Małe mieszkania w centrum są gratką dla osób poszukujących lokaty kapitału. Jednak w tego typu zakupach też należy zachować umiar, gdyż właściciele nieraz życzą sobie kosmicznych kwot i wyłącznie ze względu na lokalizację – mówi Marcin Jańczuk.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA