fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Klienci rezygnują z zakupów

Transakcje przeprowadzone w lutym
Rzeczpospolita
Stagnacja na rynku trwa. Luty 2009 pod względem liczby dokonanych w Warszawie transakcji nie okazał się lepszy niż poprzednie miesiące
Liczba zawieranych umów sprzedaży stanowi dziś ok. 10 – 15 proc. transakcji dokonanych w analogicznym okresie 2008 roku – podaje Jerzy Sobański z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. – Pocieszające jest to, że gwałtownie wzrasta liczba zawieranych umów pośrednictwa, w tym również na wyłączność.
Najwyższe obniżki zanotowane w warszawskim systemie MLS (wymiany ofert) sięgnęły 9 proc. Np. 38-metrową kawalerkę na Muranowie sprzedano za 277 tys. zł, podczas gdy jej cena ofertowa wyniosła 305 tys. zł. Część transakcji zakończyła się jednak sprzedażą lokum za stawki ofertowe – na przykład dwupokojowe w Ursusie sprzedano za 308 tys. zł, a trzypokojowe mieszkanie na Woli trafiło do nowego właściciela za 447 tys. zł. Zdaniem Sobańskiego pada kolejny mit o dobrej sytuacji na rynku najmu. Liczne zwolnienia i redukcje powodują powrót na rynek lepszych i droższych mieszkań.
– Za tym idzie na razie niewielka, ale wśród bardziej zdecydowanych wynajmujących większa korekta czynszów najmu. Uważam, że może to być tendencja dłuższa, rozwijająca się w miarę pogłębiania się kryzysu – utrzymuje Jerzy Sobański. Powstrzymać spadek czynszów może teraz tylko poprawa na rynku pracy i polepszenie sytuacji gospodarczej. To mogłoby z kolei zachęcić banki do większej elastyczności w udzielaniu kredytów. – Wracają czasy sprzed 2000 r., gdzie ok. 75 proc. klientów kupowało mieszkania za gotówkę lub pieniądze pożyczone od rodziny, ewentualnie z udziałem niewielkiego kredytu mówi Sobański.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA