fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Kryzys na rynku finansowym sprzyja inwestycjom indywidualnym

Taniejące materiały budowlane będą zachęcać do budowy domu
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Dla osób, które same chcą postawić dom, nadchodzi dobry moment na realizację planów – zapłacą mniej za materiały i usługi
Nie tak dawno znalezienie wykonawców było nie lada wyzwaniem. Teraz ekipy budowlane mają coraz mniej zleceń, więc same zaczynają szukać klientów.
– Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń: kryzys finansowy, który ogarnął świat, uderzy także w polską gospodarkę. Niestety, dla wielu może to oznaczać groźbę utraty pracy. Z drugiej strony właśnie w okresie kryzysu wiele wyrobów i usług tanieje, gdyż spada na nie popyt – mówi Marzena Syczuk z grupy PSB.
Jeśli więc mamy pieniądze na budowę albo mamy szansę budować za kredyt bankowy, warto teraz to wykorzystać.
– Osoby posiadające około 20 proc. wkładu potrzebnego do rozpoczęcia inwestycji nie powinny zwlekać z jej rozpoczęciem. Trudno jest powiedzieć, kiedy nadarzy się lepsza okazja. To właśnie teraz można zbudować dom za rozsądne pieniądze – twierdzi Michal Jalovecký, prezes firmy ES Polska.
Dodaje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny materiałów budowlanych nie tyle spadły, co zatrzymały się. – Jest to reakcja na skoki cenowe, jakie obserwowaliśmy na przełomie zimy 2007 i wiosny 2008 roku. Różnica widoczna jest szczególnie w kosztach tych materiałów, które wykorzystywane są do budowy parteru oraz poddasza budynku. Niestety, drożejące kredyty skutecznie powstrzymują Polaków przed rozpoczęciem budowy własnego domu – opowiada Jalovecký.
[wyimek]Osoby posiadające około 20 proc. wkładu potrzebnego do rozpoczęcia inwestycji, nie powinny zwlekać z jej rozpoczęciem. Trudno powiedzieć, kiedy nadarzy się lepsza okazja.[/wyimek]
Z badań prowadzonych przez analityków PSB wynika, że od czterech miesięcy tanieją np. materiały izolacji termicznej, a w ostatnim czasie potaniały również gazobetony, silikaty i chemia budowlana. Są to spadki rzędu kilku procent. Jednocześnie podrożały np. o ponad 3 proc. materiały izolacji wodochronnej, o ponad 2 proc. – narzędzia i sprzęt budowlany czy o 0,5 proc. – sucha zabudowa wnętrz.
– Nie zmieniły się natomiast stawki materiałów ściennych ceramicznych, pokryć i folii dachowych, rynien, drewna i materiałów drewnopochodnych, stolarki otworowej, parapetów – mówi Marzena Syczuk. Jak budować, gdy trudno o kredyt?
– Dziś wprawdzie banki nie są skłonne pożyczać gotówki pod hipotekę, jednak już niedługo się to zmieni, ponieważ kredyty hipoteczne, w porównaniu z innym inwestycjami na rynku finansowym, są dla banków gwarancją najmniejszego ryzyka oraz największych zysków – uważa Jalovecký.
Nie przewiduje jednak dalszych spadków cen, prognozując co najwyżej kilkuprocentowe wahania. Jego zdaniem wiosną rynek budowlany powinien się ożywić, a wtedy ceny materiałów budowlanych znów zaczną rosnąć.
– Pamiętajmy, że obecna sytuacja nie utrzyma się długo. Przypuszczam, że stopy procentowe zostaną wkrótce obniżone. Kiedy zmaleją, rynek na nowo się ożywi i ceny materiałów wzrosną – mówi Jalovecký.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [link=mailto:d.kaczynska@rp.pl]d.kaczynska@rp.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA