fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Niedoinformowani tracą rentę i inne świadczenia

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Osoba uznana przez ZUS za zdolną do pracy ma tylko 30 dni na zgłoszenie się do powiatowego urzędu pracy. Inaczej może stracić prawo do świadczenia emerytalnego
Często takie osoby odwołują się do sądu od niekorzystnej dla nich decyzji ZUS, licząc na to, że tam odzyskają rentę. Gdy się to nie uda, spełniający warunki występują o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Nic z tego jednak, jeśli wcześniej, w ciągu 30 dni od utracenia renty, nie wystąpili do powiatowego urzędu pracy o zarejestrowanie jako osoba bezrobotna.
Ze skarg, jakie napływają do rzecznika praw obywatelskich, wynika, że wielu rencistów uznanych za zdolnych do pracy przez ZUS nie zdaje sobie z tego sprawy, a o swoich obowiązkach i terminach, jakich należy dochować, dowiadują się z kolejnej decyzji odmownej ZUS. Zdaniem rzecznika najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie w decyzji ZUS odmawiającej prawa do renty na kolejny okres wyraźnego pouczenia na temat uprawnień takiej osoby. Dlatego też wystąpił do ministra pracy o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.
[b]Zainteresowani muszą wiedzieć, że dla własnej korzyści powinni prowadzić swoje sprawy dwutorowo. Czyli, oprócz odwołania się od niekorzystnej decyzji ZUS, na co mają 30 dni, w tym samym czasie powinni podjąć starania o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. [/b]
Osoby, które spełniają warunki dotyczące wieku i stażu, otrzymają to świadczenie dopiero po pół roku od zarejestrowania się jako bezrobotne i pobierania zasiłku z tego tytułu. Wówczas urząd pracy wystawia dokument potwierdzający ten fakt. Były rencista ma wtedy tylko 30 dni na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA