fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Holandia potępia film o Mahomecie

Holenderski rząd skrytykował film Ehsana Jamiego, który wywołał protesty muzułmanów
Film byłego muzułmanina Jamiego to „wywiad” z Mahometem. Aktor występujący w roli proroka odpowiada na pytania dotyczące między innymi kobiet, Żydów i niewiernych.
Filmowy Mahomet przyznaje, że czasy się zmieniły i dzisiejszy świat jest inny niż ten sprzed 14 wieków, kiedy żył naprawdę. W VII wieku małżeństwo z sześciolatką było czymś normalnym, ale dziś jest „nieludzkie”. O tych, którzy porzucają islam, mówi, że „są w porządku”. Sprzeciwia się też ogłaszaniu wyroków śmierci na osoby w rodzaju Salmana Rushdiego.
Wiele organizacji islamskich w Holandii skrytykowało film. W krajach muzułmańskich zaczęto nawoływać do bojkotu holenderskich produktów. Zapowiadała się powtórka sprzed trzech lat, gdy świat muzułmański zawrzał po opublikowaniu, najpierw w Danii, karykatur Mahometa. By nie dopuścić do eskalacji napięcia, holenderskie władze oficjalnie skrytykowały film. „Rząd ubolewa z powodu faktu, że film pana Jamiego głęboko obraża uczucia wielu muzułmanów” – napisano w specjalnym oświadczeniu zacytowanym na portalu NIS News Bulletin.
Szef MSZ Maxime Verhagen zaprosił ambasadorów państw muzułmańskich na rozmowę. Podkreślał, że rząd nie ma nic wspólnego z „wywiadem”. Wyraził też nadzieję, że władze krajów islamskich dopilnują, by nie doszło do ataków na holenderskich obywateli i firmy.
Verhagen odmówił uczestnictwa w telewizyjnym talk-show, gdy dowiedział się, że zaproszony został również Jami. Tak przynajmniej twierdzi sam reżyser. Rzecznik Verhagena temu zaprzecza.
O Jamim po raz pierwszy zrobiło się głośno, gdy w 2007 r. założył Komitet Byłych Muzułmanów mający pomagać wyznawcom, którzy porzucili wiarę. Wkrótce potem napadło go na ulicy dwóch islamistów. Za swoje wystąpienia przeciw islamowi, m.in. porównanie Mahometa do Hitlera, został wyrzucony z Partii Pracy, z ramienia której przez jakiś czas był radnym.
[i]Film można znaleźć pod adresem:
[link=http://kleinverzet.blogspot.com]kleinverzet.blogspot.com[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA