Wiek przedemerytalny nie zawsze skutecznie chroni

Pracownik ma 60 lat i jest zatrudniony na umowę na czas określony zawartą na trzy lata. Czy będzie nas ona wiązać dłużej, bo pracownik osiągnie wiek przedemerytalny i będzie wtedy podlegał ochronie przed wypowiedzeniem?
Zasadniczo umowa o pracę na czas określony nie podlega wypowiedzeniu, ale rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki była zawarta, i to w każdej sytuacji. Odnosi się to także do pracownika, który jest w wieku przedemerytalnym i korzysta z ochrony przed zwolnieniem. Ochrona ta polega jednak tylko na zakazie wręczenia mu wypowiedzenia umowy o pracę przez szefa. Zgodnie z art. 39 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do tego świadczenia z osiągnięciem tego wieku.Autor jest legislatorem w Kancelarii Senatu
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL