fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Publiczny portal ułatwi wybór studiów

www.sxc.hu
W jednym miejscu będą zebrane informacje o ofercie uczelni, jej ocenie, liczbie studentów i kandydatów.
W tym roku uczelnie czekają prawdziwe zmiany. Będą możliwe np. studia binarne, na których część zajęć będzie się mogła odbywać u pracodawców. Uczelnie będą miały bardziej wyśrubowane wymogi – jeżeli którejś zostaną cofnięte uprawnienia do kształcenia na danym kierunku, złoży wniosek o ich przywrócenie najwcześniej po 24 miesiącach. O otwarcie nowego kierunku będzie się mogła starać najwcześniej po roku. Wszystko w związku z nowelizacją ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, która wejdzie w życie z nowym rokiem akademickim, czyli 1 października.
Aby studenci nie rozpoczynali nauki na uczelniach o wątpliwej reputacji, resort nauki uruchomi 30 września portal Wybierz Studia. Na razie udostępnił wersję testową.
– Młodzi ludzie coraz rozważniej podejmują decyzję o dalszej edukacji. Wierzę, że informacje na naszym portalu ułatwią maturzystom dokonywanie słusznych wyborów – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Przyszły student dowie się z niego, które kierunki zostały wyróżnione przez Polską Komisję Akredytacyjną, a które z powodu negatywnej oceny zawieszają nabór czy nawet zostaną zlikwidowane. Obowiązek publikowania takich informacji nałożyła na ministra ostatnia nowelizacja ustawy.
Portal Wybierz Studia będzie zawierał też informacje o liczbie studiujących, o liczbie  wyjeżdżających z programu Erasmus czy o nauczycielach, którzy szkolą się poza granicami Polski. Użytkownicy wyszukają informacje według sześciu kategorii, które można ze sobą łączyć: nazwa uczelni, lokalizacja, kierunek studiów, przedmioty maturalne, rodzaj uczelni (np. publiczna lub niepubliczna) oraz tryb studiów.
Na realizację projektu przeznaczono 408 tys. zł. Na portalu znajdują się tylko sprawdzone i rzetelne informacje pochodzące z czterech źródeł: stale aktualizowanych danych z oficjalnych baz o szkolnictwie wyższym POL-on, ocen kierunków studiów dokonywanych przez Polską Komisję Akredytacyjną, ocen działalności naukowej dokonywanych przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesyłanych przez uczelnie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA