fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Szef Fed: nie ma się czego bać. Amerykańska gospodarka będzie rosła

Jerome Powell uważa, że nie ma się czego bać. Amerykańska gospodarka jest silna
Bloomberg
- Nie ma powodu, aby gospodarka nadal nie rosła – powiedział szef Fed Jerome Powell w telewizyjnym programie "60 Minutes".

Jerome Powell rzadko udziela wywiadów, dlatego też jego udział w popularnym programie publicystycznym telewizji CBS, był wyczekiwany i obserwowany - zarówno przez polityków jak i biznes.

Szef Fed powiedział w rozmowie ze Scottem Pelleyem, że co prawda "widać trochę spowolnienia w gospodarce USA w tym roku", ale skala spowolnienia wciąż jest "zdrowa".

Jerome Powell powiedział też, że Fed nie będzie się spieszył ze zmianą stóp procentowych i raczej pozostawi je bez zmian, uważnie obserwując sytuację gospodarczą na świecie, a zwłaszcza rynek europejski i chiński. - Inflacja jest wyciszona, a stopy procentowe według nas są w odpowiednim miejscu - powiedział Powell.

Prezes Rezerwy Federalnej powiedział, że gospodarka USA znajduje się w dobrym miejscu, a prognozy są pozytywne. Powell podkreślił, że w zeszłym roku amerykańska gospodarka wzrosła najmocniej od 10 lat - od kryzysu finansowego.

Zapytany przez prowadzącego jak ocenia możliwość zdymisjonowania go przez prezydenta Donalda Trumpa odparł, że "nie wierzy" w taką możliwość i zamierza dotrwać do końca swojej czteroletniej kadencji. Zapewnił też, że Fed jest niezależny i nie poddaje się jakimkolwiek naciskom politycznym, w tym także ze strony prezydenta w kwestii stóp procentowych.

- Mamy realizować nasze cele w sposób ściśle niepolityczny, służąc wszystkim Amerykanom i to właśnie robimy. W tym sensie jesteśmy niezależni. Nasze decyzje dotyczące stóp nie mogą zostać zmienione przez żadną inną część rządu - powiedział Jerome Powell, dodając, że członkowie Fed odpowiadają wyłącznie przed komitetem Kongresu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA