fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Państwo panów Nguen, Kochinchina, Południowy Wietnam

Dawny Pałac Prezydencki, obecnie Pałac Zjednoczenia w Ho Chi Minh
Archiwum „Mówią wieki”
Na północy Wietnamu w górach Hoang Lien Son pada zimą śnieg. W delcie Mekongu, na południu, rosną w tropikalnej dżungli drzewa kauczukowe i kamforowce.
Wietnam ma powierzchnię podobną do Polski (331 tys. km kw.), ale Hanoi dzieli od miasta Ho Chi Minh, dawnego Sajgonu, ponad 1500 km. Dlatego m.in. tak wiele miejsca w historii kraju zajmują próby jego zjednoczenia i wysiłki zachowania jedności.
Kolebką państwa wietnamskiego jest Północ, gdzie w I tysiącleciu p.n.e. powstały plemienne państwa Van Lac i Au Lang i – po uwolnieniu się w 939 r. spod trwającego tysiąc lat panowania chińskiego – narodziło się rządzone przez rodzime dynastie królestwo Dai Co Viet. To scentralizowane państwo w XVI w. rozpadło się w praktyce na Północ, gdzie panował ród Trinh i Południe, którym władali panowie Nguen. Kraj, zjednoczony na krótko przez cesarza Gia Long w 1802 r., ponownie podzielili Francuzi – na północny Tonkin i południową Kochinchinę. A w 1954 r. przecięła go granica wzdłuż 17. równoleżnika.
Nazwy południowietnamskich miast, znane wcześniej tylko znawcom Indochin – Sajgon, Hue, Da Nang, Bien Hoa – codziennie pojawiały się w latach 1965 – 1975 w komunikatach wojennych i na czołówkach gazet. Dziś miasto Ho Chi Minh to największy ośrodek finansowy i przemysłowy Wietnamu. Plaże Nha Trang i ulice dawnej cesarskiej stolicy Hue, o którą toczono krwawe walki podczas ofensywy Tet, pełne są zagranicznych, w tym amerykańskich turystów. Ale w wielu okolicach nie należy się samemu wyprawiać na piesze wycieczki – wciąż jeszcze w wielu miejscach można natknąć się na miny i inne niebezpieczne wojenne pozostałości.
[srodtytul]Ho Chi Minh (Sajgon) [/srodtytul]
Mała rybacka osada na mokradłach kambodżańskiej do XVIII w. prowincji Prey Nokor rozrosła się w ruchliwe kupieckie miasto, gdy zamieszkali w niej przed 300 laty Wietnamczycy i Chińczycy. W czasach, gdy Sajgon był stolicą francuskiej Kochinchiny, nazywano go Paryżem Wschodu. Podczas wojny wietnamskiej i po niej, gdy władze komunistyczne reedukowały przemocą jego mieszkańców – stał się symbolem współczesnego piekła. Obecnie 9-milionowe Ho Chi Minh City to największe metropolia Indochin – najbogatsze i najbardziej dynamiczne miasto Wietnamu, które dzięki zachodnim inwestycjom stało się znanym ośrodkiem przemysłów high-tech, zwłaszcza informatycznego.
W śródmieściu, nad którym wznoszą się wieże neoromańskiej katedry Notre Dame – zbudowanej z cegły sprowadzanej z Marsylii, z witrażami zamówionymi w Chartres – wciąż dominuje pełna wdzięku kolonialna architektura francuska z XIX/XX w. Najciekawsze jej przykłady to budynek Teatru Miejskiego i hotel Majestic. Na dziedzińcu Muzeum Pozostałości Wojennych – zwanym dawniej Muzeum Zbrodni Wojennych Imperializmu Amerykańskiego i Rządu Marionetkowego – można obejrzeć bogatą kolekcję sprzętu wojskowego, w tym myśliwiec F-5 i czołg Patton. W jego wnętrzach tzw. tygrysie klatki, w których policja południowowietnamska więziła członków Vietcongu i ludzkie płody zdeformowane na skutek działania defoliantów.
[srodtytul]Hue [/srodtytul]
Przez półtora wieku na wznoszącej się nad cytadelą w Hue Wieży Flagowej powiewał cesarski sztandar. Stare kupieckie miasto położone nad rzeką Perfumową, w pobliżu historycznej granicy północnych i południowych prowincji Wietnamu, było za panowania dynastii Nguen, od 1802 r., stolicą zjednoczonego Wietnamu. Cytadela zbudowana przez panów Nguen z pomocą Francuzów – otoczona wałami 20 m grubości i 7 m wysokości, licząca 500 ha twierdza i dzielnica rezydencjonalna – stała się podczas ofensywy Tet terenem szczególnie zaciętych walk. Wcześniej jeszcze znaczną jej część zburzyły wojska francuskie. Z ok. 150 dawnych budowli cytadeli zachowały się m.in. ruiny znajdującego się w jej sercu pałacu cesarskiego – Zakazanego Purpurowego Miasta. Symbolem Hue jest siedmiokondygnacyjna pagoda Thien Mu, najwyższa i jedna z najstarszych (z 1602 r.) w Wietnamie.
[srodtytul]Hoi An [/srodtytul]
Kiedy nadchodzi pełnia księżyca, właściciele sklepików z jedwabiem i pamiątkami przy uliczkach Tran Phu i Nguen Thai Hoc gaszą światła i wystawiają przed próg kolorowe lampiony. Miasteczko o prawie dwutysięcletniej historii, niegdyś jeden z najruchliwszych ośrodków handlowych tej części Azji, liczy prawie 900 zabytkowych świątyń, domów i gmachów publicznych, z których najbardziej okazałe – jak Kantoński czy Fukiański Dom Zgromadzeń – to klasyczne przykłady architektury chińskiej, zbudowane przez mieszkających tu kupców z Państwa Środka.
[srodtytul]Cu Chi[/srodtytul]
Sieć tuneli o szerokości niespełna 1 m łączących podziemne koszary i szpitale, ciągnąca się od okolic Ho Chi Minh niemal po granicę z Kambodżą, była podziemną bazą Vietcongu wykorzystywaną podczas szturmowania Sajgonu.
[srodtytul]Nha Trang [/srodtytul]
Najbardziej znany nadmorski kurort kraju, z pięknymi plażami i widokiem na 20 pobliskich wysp.
[ramka]Porady praktyczne
Dojazd
samolotem Lufthansy z Warszawy do Ho Chi Minh przez Frankfurt – 4043 zł
z Ho Chi Minh do Hue samolotem Vietnam Airlines – 6 810 000 dongów (VDN), pociągiem – od 490 000 VDN
z Ho Chi Minh do Nha Trang – 233 000 VDN
wynajęcie samochodu z kierowcą od 1 500 000 VDN
Hotele
Caravelle, Ho Chi Minh – 1 770 000 VDN
Kindo, Ho Chi Minh – 1 050 000 VDN
Liberty, Ho Chi Minh – 600 000 VDN
Camelie, Hue – 600 000 VDN
Holiday, Hue – 180 000 VDN
10 000 dongów VDN – 1,79 zł[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA