Egzaminy na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, odbędą się 20 września.
Komisje egzaminacyjne zakończyły już przyjmowanie zgłoszeń.
Ubiegłoroczne rekordy zgłoszeń zostały pobite. Od czasu otwarcia dostępu na aplikacje przez tzw. ustawę Gosiewskiego z 2005 r. na każdą z nich zgłaszało się w kolejnym roku więcej chętnych niż w poprzednim (na komorniczą państwowe egzaminy organizowane są pierwszy raz), w sumie o 2 tys. osób. W tym roku ogólna liczba kandydatów jest natomiast większa od zeszłorocznej aż o 4 tys. Zdawać chcą nie tylko tegoroczni absolwenci prawa. W tym gronie są też osoby, którym nie powiodło się w poprzednich latach.
– W wielu miastach trzeba było powołać dodatkowe komisje egzaminacyjne. W Warszawie jest sześć radcowskich i trzy adwokackie. Dodatkowe komisje na aplikację radcowską utworzono też w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, gdzie pierwotnie zarezerwowane na egzamin sale okazały się za małe – opowiada Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Na tak znaczny wzrost zgłoszeń wpłynęły z pewnością dwa czynniki. Wiele osób mogły zmobilizować przewidywania, że tegoroczne egzaminy będą ostatnimi przeprowadzanymi w dotychczasowej, dobrze znanej formule. Na przyszły rok Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmianę zasad naboru i wprowadzenie jednolitego egzaminu na aplikacje z limitami przyjęć na każdą.