Sam też wysłał do aplikantów list pocztą elektroniczną.

Chodzi o dobiegające końca w Sejmie prace nad projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, która może zezwolić prawnikom bez aplikacji (magistrom prawa), na reprezentowanie stron w postępowaniach przed sądami rejonowymi.

Posłowie chcą zrównać kompetencje doradców prawnych z radcowskimi - pisze Maciej Bobrowicz. Jego zdaniem byłoby to nie do przyjęcia dla tych, którzy odbywają aplikacje i pragną zostać radcami.

Prezes KRRP prosi o wysyłanie na skrzynki poselskie e-maili wyrażających protest przeciwko takiemu rozwiązaniu.

- Absolwenci prawa na studiach uczyli się tylko teorii prawa i nie posiadają umiejętności występowania przed sądami, które nabywa się dopiero w trakcie szkolenia na aplikacji i praktyki po jej zakończeniu. Pokazują to także sondaże wśród samych studentów, którzy oceniają, że nie są do tego przygotowywani - mówi prezes Bobrowicz.

Siedmioosobowa podkomisja wyłoniona spośród członków sejmowej komisji sprawiedliwości proponuje, by tzw. doradcy prawni mogli występować w sądach rejonowych tylko na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez adwokata lub radcę prawnego - po zdaniu egzaminu prawniczego (bez spraw karnych i rodzinnych).

Dalej idzie osobna propozycja dwóch posłów: absolwenci prawa mogliby być samodzielnymi pełnomocnikami w tych sądach bez żadnego dodatkowego egzaminu.

Zobacz więcej:

Prawnicy, doradcy i biegli

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

»

Aplikacje / egzaminy zawodowe

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Adwokaci i radcowie