W skład każdej komisji egzaminacyjnej wchodzi 7 osób
: 3 (lub 4, w przypadku egzaminu wstępnego na aplikację notarialną oraz komorniczą) przedstawicieli ministra sprawiedliwości (będących sędziami sądów powszechnych oraz sędziami sądów administracyjnych), prokurator (z wyjątkiem egzaminów na aplikacje notarialną i komorniczą), pracownik naukowy wydziału prawa, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego, oraz 2 przedstawicieli samorządów zawodowych - adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników.
Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną od 2009 r. są organizowane według nowych zasad. Zmniejszona została liczba pytań w testach oraz obniżony został próg punktowy niezbędny do otrzymania pozytywnego wyniku egzaminu.
Od 2009 r. publikowany jest również wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić mogą podstawę pytań egzaminacyjnych, co stanowi dla zdających bardzo istotną wskazówkę odnośnie zakresu materiału, obowiązującego na egzaminie. Obowiązujący na egzaminie w tym roku wykaz tytułów aktów prawnych na aplikacje adwokacką i radcowską obejmuje 51 pozycji i został podany do publicznej wiadomości 25 marca 2011 r. Natomiast wykaz tytułów aktów prawnych na aplikację notarialną obejmuje 56 pozycji i został podany do publicznej wiadomości 17 marca 2011 r.
Zobacz wykaz tytułów aktów prawnych na egzamin na aplikację adwokacką i radcowską w 2011 r.
Kandydaci na aplikantów rozwiązują test jednokrotnego wyboru liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi.